کشور ترکیه در حال ساخت خط لوله زیر دریا به قبرس می باشد.

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 11 / مهر / 771    
ارسال کننده


 

ترکیه شروع به ساخت درازترین خط لوله آبی زیردریا کرد. خط لوله ای به طول 107 کیلومتر که آب را از رود آنامور خواهد گرفت و ترکیه را به قبرس شمالی در دریای مدیترانه وصل خواهد کرد. استدلال کنندگان امیدوارند که این خط لوله جزیره را که 39 سال پیش تقسیم شده است را متحد کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ این خط لوله حتی پایین تر از سطحی که زیردریایی ها میتوانند حرکت کنند خوابانده خواهد شد٬ و آب شیرین را از منابع آبی ترکیه به قبرس 280 متر زیر آب انتقال خواهد داد. اولین کیلومتر این خط در حال حاضر در کف دریا خوابانده شده است٬ مخارج این پروژه معادل 484 میلیون دلار خواهد بود. جزیره جدا شده یکی از مکانهای در جهان هست که بیشترین تنش آبی را دارد و در این میان ترکیه و قبرسی های ترک در شمال با قبرس سر منابع گاز طبیعی کشف شده اخیر در سواحل دریا ستیز و مجادله داشته اند.

جزیره زادگاه افسانه الهه عشق و زیبایی اساطیری است.

مامور عالی رتبه دولتی محیط زیست قبرس Ioanna Panayiotou  گفت:

خط لوله "از لحاظ اقتصادی خیلی گران است(با صرفه نیست) و همچنین از شرایط زیست محیطی بهترین راه حل نیست". آب خیلی حساس هست و ممکن است در طول مسیر انتقال آلوده شود.

اما دیگران فکر میکنند که این خط لوله ممکن هست کانال های بین قسمت ترکیه ای شمالی وقسمت یونانی جنوب قبرس باز کند تا مشکلات گذشته بین شان را مرمت کنند.

 

منبع:

www.enn.com

 

 

 

1751 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: