گازگلخانه ای که 7100 برابر از گاز دی اکسید کربن قوی تر است کشف شد

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 19 / اسفند / 1392    
ارسال کننده


 

گازگلخانه ای فوق العاده قوی که 7100 برابر از گاز دی اکسید کربن قوی تر است کشف شد.

تورنتو - انتاریو - کانادا٬ در روز ۱۸آذر ۱۳۹۲ (ENS), محققان دانشگاه تورنتو یک ماده شیمایی در اتمسفر شناسایی کردند که گاز گلخانه ای با عمر درازی به نظر می رسد که تاریخچه دیگر مواد شیمیایی را با پتانسیل بالای اثرگذار خود بر روی آب و هوا  را شکست.

ماده شیمیایی پرفلورو تری بوتیل آمین PFTBA این گاز گلخانه‌ای دارای بالاترین بازده تابشی از هر نوع مولکول شناسایی شده در جو تاکنون است.

PFTBA از اواسط قرن ۲۰در وسایل و ابزارالات الکتریسیته استفاده شده است. این ماده در مایعات حرارتی و شیمیایی پایدار برای تست وسایل الکتریکی و عوامل انتقال دهنده حرارت به بازار عرضه شده بود

 در حال حاضر هیچ فرایند مخرب و یا حذف کننده گاز گلخانه ایPFTBA در قسمت پایینی اتمسفر وجود ندارد٬ بنابراین این ماده طول زندگی بسیار بالایی داشته و احتمالا صدها سال طول زندگی دارد.قابل ذکر است که این ماده در قسمت بالای اتمسفر از بین رفته است.

عامل بالقوه گرم شدن جهانی یک معیار استاندارد اندازگیری مقایسه ای انباشته شدن گازهای گلخانه ای مختلف در آب وهوا در طول مدت زمان مشخص است.

گاز دی اکسید کربن به عنوان یک گاز گلخانه ای که عامل اصلی تغییرات آب و هوای ناشی از انسان شناسایی شده است.

PFTABیک مولکول با طول حیات بسیار بالای هست که دارای قدرت بازتابشی بسیار بالای است که نتیجه این میتواند به گرم شدن جهانی در سطح بالای تاثیر گذار باشد. گفته شده توسط هانگ.

ایشان همچنین افزودند که؛ گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین 7100 برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن در گرم کردن زمین طی یک بازه زمانی 100 ساله است.

نتایج این مطالعه در مجله تحقیقاتی ژئوفیزیک منتشر شده است.

 

منبع:

ens-newswire.com

1576 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: