بازديد 2569

بازگشت مجدد ماموت‌ها به حیات امکانپذیر می‌شود؟

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
1 / آذر / 1393    

دانشمندان از امکان کلون‌سازی و بازگشت به حیات ماموت‌ها با کمک بقایایی سالم و نسبتا دست نخورده ماموت کشف شده در سیبری خبر می‌دهند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در مه 2013 بقایای ماموتی با نام مستعار Buttercup در مناطق یخ‌زده سیبری کشف شد؛ بخش زیادی از بدن این ماموت ماده شامل سه‌ پا، سر، خرطوم کاملا سالم و دست نخورده باقی مانده است.


بازديد 2377

پخش گاز سمی هوای مسکو را مسموم کرد

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
22 / آبان / 1393    

مقام های روسیه به دلیل انتشار گاز سمی و خطرناک در هوای مسکو به مردم و بخش هایی از این شهر هشدار دادند تا از خانه هایشان خارج نشوند.


بازديد 3617

۵ شهر پاک و سبز سازگار با محیط زیست در جهان

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
12 / آبان / 1393    

ترجمه

۱- ریکیاویک٬‌ ایسلند

پایتخت ایسلند صد در صد انرژی لازم خود را برای گرمایش والکتریسیته شهر از منابع انرژی های تجدیدپذیر بدست می آورد٬ اتوبوس های هیدروژنی موجود در این شهر سیستم حمل و نقل عمومی را در شهر انجام می دهند. هدف و تلاش شمالی ترین پایتخت جهان٬ ریکیاویکدر این است که پاک ترین شهر اروپا شده و تا سال ۲۰۵۰ عاری از سوخت های فسیلی شود.


بازديد 2666

جسد سالم بچه ماموت پیدا شده از سواحل قطب شمال در مسکو به نمایش گذاشته شد

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
10 / آبان / 1393    

ترجمه

جسد سالم یک بچه ماموت پشمالو در مسکو به نمایش گذاشته شد.

یوکا بچه ماموت پیدا شده از لایه های منجمد دائمی اعماق زمین در منطقه ساحلی قطب شمال در منطقه یوکاتیا کشف شده است که به همین دلیل نام او را به افتخار مکان کشف٬ یوکا گذاشته اند.


بازديد 2230

انسان عامل اصلی تغییرات جوی معرفی شد

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
10 / آبان / 1393    

هیئت کارشناسان بین دولتی در امور تغییرات جوی سازمان ملل (IPCC)، انسان را عامل اصلی تغییرات آب و هوایی جهان معرفی کرد.

اجلاس سازمان ملل با هدف تهیه پیش‌نویس سند تغییرات آب و هوایی روز گذشته در کپنهاگ دانمارک به کار خود پایان داد. این سند قرار است در اجلاس تغییرات جوی 2015 پاریس ارائه شود. در پایان این اجلاس هیئت کارشناسان بین دولتی در امور تغییرات جوی سازمان ملل (IPCC) هشدار داد: انسان و فعالیت‌های انسانی صراحتا سبب تاثیرات وسیع از افزایش سطح آب دریاها گرفته تا ذوب یخ‌ها، در سراسر کره خاکی شده است.


بازديد 2467

شهرهای دوستدار محیط‌ زیست

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
8 / آبان / 1393    

بدون تردید احداث هر ساختمان جدیدی با پیامدهای زیست ‌محیطی متعددی همراه است که ناگزیر قدم به زندگی روزمره ساکنان این کره خاکی می‌گذارد و می‌تواند آینده زمین را به نوعی تحت تاثیر خود قرار دهد.


بازديد 2381

سقوط جمعیت حیات‌وحش جهان

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
9 / مهر / 1393    
انجمن جانورشناسی لندن در تازه‌ترین «نمایه موجودات زنده زمین» اعلام کرد که روند نابودی گونه‌ها حتی بدتر از آن است که تاکنون تصور می‌شد.

بازديد 2514

چرا آب کشیدن ظروف بازیافتی مهم است؟

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
4 / مهر / 1393    

ترجمه

می دانیم که بازیافت وسایل از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید زباله های قابل بازیافت را در طبیعت و یا سطل زباله رها کنیم٬ اما چقدر با دقت باید ظروف قابل بازیافت را قبل از فرستادنشان به مراکز بازیافت شستشو کنیم؟ برخی استدلال می کنند که: وقتی تعداد زیاد افرادی که از قوطی٬‌ بطری و شیشه ها و.... استفاده می کنند را در نظر بگیریم بازیافت زباله اصراف آب است.

در حالی که گروه دیگری نیز ادعا می کنند که لازم نیست ظروف شستشو داده شود، و برخی می گویند که واقعیت مابین این دو است.


بازديد 2359

کوددهی مراتع تهدیدی جدی برای مراتع در سرتاسر جهان

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
3 / مرداد / 1393    

ترجمه

با توجه به مقاله ای که اخیرا در مجله  Natureبه چاپ رسید٬ مراتع جهان به دلیل کود دهی در حال بی ثبات شدن هستند. در یک مطالعه بر روی ۴۱ جوامع مرتع در پنج قاره٬ محققان دریافتند که حضور کود باعث تضعیف تنوع گونه ای مراتع می شود.


بازديد 2705

سقف های سبز (با پوشش گیاهی)

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان
23 / تیر / 1393    

حقیقات جدید به اعتماد به نفس بیش از قبل دانشمندان برای حفظ ارزش های سقف های سبز منجر شد. نه تنها سقف های سبز که در پشت بام های آنها به پرورش گیاهان می پردازند باعث دوباره پر کردن پوشش گیاهی که به دلیل ساخت و سازها در سطح زمین از بین برده شده اند کمک می کند٬ آنها همچنین کمک به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کنند.