ایده جدید نیروگاه های زمین گرمایی برای مبحوس کردن دی اکسید کربن

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 17 / مهر / 771    
ارسال کننده


 

محققان در حال ایجاد یک نوع ایده جدیدی از نیروگاه های زمین گرمایی هستند که جلوی انتشار دی اکسید های کربن ناخواسته را در زیر زمین مبحوس خواهد کرد. و این گاز گلخانه ای را در حالت مایع به عنوان عامل محرک ژنراتورهای تولید برق ده برابر قوی تر به کار خواهد بست.

تیم پژوهشگران در دانشگاه مینیسوتا٬ دانشگاه ایالت اوهایو و آزمایشگاه بین المللی لیورمور لورینس در حال همکاری کردن با یکدیگر برای استفاده از حالت مایع دی اکسید کربن به عنوان مکمل سیال و مایع در نیروگاه های زمین گرمایی هستند. درغیر این صورت دی اکسید کربن منتشر شده به اتمسفر به تغییرات آب و هوای خواهد انجامید.

 این طرح با طرح معمولی نیروگاه های زمین گرمایی مقایسه خواهد شد. نیروگاه های زمین گرمایی معمولی عملکردشان این گونه هست که چرخه آب دارند که در این چرخه آب گرم شده در زمین به سطح زمین امده و گرما موجود در این آب را به نیروی مکانیکی ژنراتور ها تبدیل کرده و تولید برق می کنند و بعد این آب های سرد شده به عمق زمین بر گردانده می شوند و این چرخه این گونه ادامه می یابد٬ در نیروگاه های آینده بجای آب از دی اکسید کربن و یا مایع مخلتی از دو سیال استفاده خواهد شد که قابلیت بیرون کشیدن گرمای بیشتر از آبی که به تنهای در این چرخه استفاده می شود.

عکس های از نحوه عملکرد نیروگاه های معمولی که از آب به عنوان سیال استفاده می کنند.

 

 

این روش٬ حلقه های متحد المرکزی را استفاده می کند که سیال ها را چندین برابر می کند٬پایه ریزی شده بر نظریه استفاده از دی اکسید کربن که در اصل مارتین سار و دیگر محققان در دانشگاه منیسوتا داده اند٬ که بر اساس شبیه سازی های کامپیوتری می تواند حداقل دوبرابر کارامدتر از روشهای نیروگاه های زمین گرمایی معمولی باشد.

دی اکسید کربن می تواند در دما و فشاری نسبتا پایین تر به حالت سوپرکریتیکل خواهد در امد یعنی از حالت گازی خود به حالت مایع در می آید ولی با این حال که همچون گاز به راحتی و روانی جریان دارد٬ که در نتیجه به تحرک زیادی می انجامد.

به گفته دکتر سار: دی اکسید کربن در حال تزریق به سوپرکریتکل تبدیل خواهد شد یعنی حالت خود را از گازی به مایع عوض خواهد کرد٬ بعد از این که به ۸۰۰ متری عمق زمین برسد. در زیر زمین به حالت سوپرکریتیکل باقی خواهد ماند.

مارتین سار

دی اکسید کربن به مخزن گرمایی پر شده با آب نمک که دارای یک لایه پوششی نفوذ پذیر صخره ای هست تزریق خواهد شد. دی اکسید کربن سوپرکریتیکل بر روی آب نمک شناور خواهد ماند و آن را با اضافه کردن دی اکسید بیشتر جابجا خواهد کرد.

تحرک بیش از حد آن به آن این اجازه را خواهد داد که گرمای جذب کرده خود را به سرعت انتقال دهد٬ به واسطه گرمای تشکیل شده وابسته به زمین شناسی و به سمت سطح زمین از چاه تولید حرکت خواهد کرد. و در آنجا گرما و فشار حاصل از آن توربین های تولید برق را به جریان خواهد انداخت.

و دوباره دی اکسید کربن سرد شده با دی اکسید کربن تازه به اسارت گرفته شده از نیروگاه های حرارتی سوخت فسیلی٬ برای تکرار این چرخه به عمق زمین بر گردانده خواهد شد.

در نهایت٬ هیچ دی اکسید کربنی به اتمسفر منتشر نخواهد شد٬ و در واقع تمام دی اکسید های کربن انتشار یافته سرانجام به طور همیشگی در زیر زمین ذخیره خواهند شد.

 

تاریخ انتشار ۸ دی ۱۳۹۲

(ترجمه)

منبع

 

 

3318 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: