روش سازگارتر با محیط زیست٬ برای آب کردن یخ و برف جاده ها

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 16 / مهر / 771    
ارسال کننده


 

استفاده از آب پنیر برای ذوب کردن یخ جاده های ایالت ویسکانسین

ایالت ویسکانسین بخاطر پنیرش شناخته شده است که مقلب به سرزمین لبنیات امریکا می باشد، تولید کننده پنیر بیش از سایر ایالتها در آمریکا - در واقع 2.7 بیلیون پوند سال گذشته تولید شده بود! اما ساکنان غرب میانه با آن همه پنیر علاوه بر مصرف چه میکنند؟ خوب برای یک مورد ویسکانسین در سطح جدیدی از آن برای ذوب کردن یخ جاده ها یشان استفاده میکند.

بله شما درست خوانده اید- در تلاشی برای پیدا کردن راههای ارزانتر و سازگار با محیط زیست برای گرم کردن یخ، دیریلند آمریکا به پنیر رو آورده است.

هوای زمستان هر سال در ویسکانسین تلفات می گیرد وپاک نگهداشتن جاده ها و پیاده رو ها از برف و یخ نه تنها میتواند کار دلهره آوری باشد بلکه پر هزینه نیز هست. بنابراین بعنوان یک راه حل، مناطق ویسکانسین شروع به استفاده از آب پنیر برای ذوب کردن  یخ جاده هایشان کرده اند.

منافع اینکار دو برابر هست، نه فقط به نفع شهرداریها بلکه به نفع خود تولید کننده ها هم هست.

در فرایند تولید پنیر،  به منظور کم کردن سرعت فرایند تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک،  پنیر نمک زده میشود. آب نمک پنیر محصول جانبی تولید پنیر هست. بنابراین پس ازآن آب نمک استفاده شده دور ریخته میشود. تولید کنندگان پنیر این ضایعات را به شهرداریها منتقل میکنند تا به نوبه خود از آن بجای سنگ نمک استفاده کنند و به این طریق در پول و زمان  خود صرفه جویی میکنند.

پس چرا پنیر؟ پنیر بخودی خود حاوی غلظت نمک بالاست، بنابراین  خواص آن مشابه نمک است. وقتی نمک روی یخ پاشیده میشود، نقطه انجماد آب را کاهش میدهد. بنابراین منافع استفاده از آب نمک پنیر بر خلاف نمک این است که آب نمک پنیر ممکن است حتی در دمای پایین تر منجمد شود. علاوه بر این آب نمک بهتر در جاده ها نفوذ میکند در حالیکه نمک خشک است و بعلت پرش در اثر ضربه و ترافیک معمولا  هدر میرود.

با این حال ممکن است اشکالاتی مثل بوی پنیر وجود داشته باشد که جوندگان را جذب کند. این مورد بویژه هنگام حمل ونقل و ذخیره کردن  پیش می آید، اما ما باید اعتباری به این ابتکار استفاده از محصول جانبی  بعنوان یک ذوب کننده یخ بدهیم.

تاریخ انتشار خبر ۷ دی ۱۳۹۲

 

ترجمه: شیوا علیرضایی

 

4148 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • میهمان height=
    میهمان | امتياز 0
    خوب بود اماخیلی کم
  • میهمان height=
    میهمان | امتياز 0
    جالب بود اماخیلی کم
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: