نیروگاه کوچک برق آبی راه را برای آینده در افغانستان روشن ساخت.

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 26 / مهر / 771    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

نیروگاه کوچک برق آبی٬ برق روستا را از کانال آب تولید می کند٬ که این کار به روستاییان این اجازه را می دهد که موبایل خود را شارژ کرده٬ ماشین لباس شویی استفاده کنند و خانه های خود را روشن سازند.

نیروگاه کوچک برق آبی زندگی را برای روستاییان استان لنگر هار راحت کرده است٬ امکان مطالعه در شب را برای کودکان٬ استفاده از کامپیوتر را برای خانواده ها و همچنین استفاده از تلفن همراه را داده است.

این نیروگاه کوچک برق آبی توسط سازمان "برنامه همبستگی ملی" امکان پذیر شد٬ که برای مناطق روستایی زیرساخت های اساسی و خدمات فراهم می کند. که توسط وزارت احیا و توسعه دهات تحت حمایت بانک جهانی و صندوق بازسازی افغانستان اجرا می شود.

برخی از۳۲۰۰ پروژه های مربوط به ساخت و ساز در مقیاس کوچک در حال حاضر در این استان تحت برنامه همبستگی ملی تکمیل شده است.

درروستای بندا میرالمجی ، تحت نظارت مهندسان محلی، روستاییان ساخت نیروگاه های کوچکی را در سال 2009 با حفر یک کانال باریک برای منحرف کردن آب از کانال آبیاری در این نزدیکی با یاری یکدیگر شروع کردند.

آنهادو اتاق برج را از مواد و وسایل محلی ساختند و توربین ژنراتور برق را در آنجا نصب کردند. این توربین کوچک برق ۱۵۰ خانوار در روستای کوچک بندا میرالمجی در استان ننگر هار٬ شرق افغانستان را تولید و تامین می کند.

گل ۴۱ ساله می گوید: این توربین کوچک برق آبی غرور و افتخار روستای ما هست. این مکان برای ما بسیار با ارزش هست بنابراین کار من بسیار مهم است. با رضایت کامل. دوستان٬ خانواده ها برق خانه خود را از اینجا تامین میکنند٬ و به من و اینجا وابسته هستند٬ بنابراین کودکان آن ها می توانند زیر روشنایی چراغ مطالعه کنند٬ از کامپوتر استفاده نمایند٬ زنان می توانند موبایل های خود را شارژ نمایند و لباس های کثیف را بشورند و خیلی چیزهای دیگر.

اغلب از صبح تا شام٬حتی در سراسر ساعات٬ او از نزدیک نگاه خود را از روی پانل سوئیچ ها بر نمی دارد٬ کنتر شمارش گر و قطع کنند ها در نزدیکی تخت او هست٬ در حالی که پسر ۱۳ ساله اش عصمت الله برای او غذا و آب می آورد و بعضا تلنگر و ضربه کوچکی بر سوئیچ ها می زند. ما همه سخت کار میکنیم تا این پروژه را پا برجا نگه داریم و هرگز اجازه نخواهیم داد که کارمان متوقف شود.

سید کهار ۴۲ ساله کشاورز محلی می گوید: با روشنایی که این پرژه به خانه آنها آورده است کودکان او متوانند برای مطالعه در ساعات دیروقت شب برنامه ریزی کنند. قبلا ما مجبور بودیم پول زیادی برای سوخت مصرف کنیم ولی الان همه ما برق داریم و این امکان روز به روز بیشتر می شود. او همچنین اشاره کرد که همسر من بدون هیچ ناراحتی و دردسری شب های برای غذا دادن به نوزادمان از خواب پا میشود٬ مخصوصا از اذیت ها سوختگی و دود نفت سفید راحت شده است. پدر ۷ کودک می گوید که همه کودکان و به مدرسه می روند و برای رفتن به دانشگاه برنامه دارند.

 این پروژه مسیر کودکان ما را برای آینده روشن ساخته است.

 

تاریخ انتشار خبر ۱۷ دی ۱۳۹۲

2722 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • مسلم height=
    مسلم | امتياز 0
    سپاس وتشکر فراوان از این متن
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: