فعالان محیط زیستی گرین پیس در مقابل کنفرانس جهانی انرژی ژنو دست به اعتراض زدند.

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 11 / مهر / 771    
ارسال کننده


 

هشت فعال عضو سازمان گرین پیس بعد از خلق صحنه استادانه درست شده برای بیان اعتراض خود در کنفرانس جهانی انرژی ژنو٬ توسط پلیس توقیف شدند.

 

 

خبرگزاری محیط زیست ایران اعلام کرد که این فعالان گرین پیس٬ با لباسهای به شکل خرس های قطبی در حالی که بر روی صحنه ای که از برف های خیس شده نفتی ایجاد کرده بودند که بر روی این صحنه در حال نمایش راه رفتن در حالت سخت خود بودند تا به این طریق اعتراض خود را نشان دادند .

گرین پیس روز سه شنبه گفت که این اعتراضات به عملیات حفر قطب شمال در اواسط ماه دسامبر توسط شرکت گازپروم بود٬  علیرغم وجود این واقعیت که گازپروم هیچ طرح جامع پاسخ گویی به نشت نفت نداشت.

براساس AFP این هشت فعال توسط پلیس برای سوال و پاسخ توسط پلیس بازداشت شدند. این در حالی است که سخنران پلیس ژنو جین فلیپ برندت بهAFP گفت که مدت بازداشت این فعالان نامعلوم است.

سخنران گرین پیس بازداشت این فعالان را تایید نکرد. استی رویسل مبارزه و فعال گرین پیس قطب شمال سوییس گفت: عملیات حفر و سوراخ کردن قطب شمال یکی از نگرانی های بزرگ ما بود.

"شرکت گازپروم سعی در حفاری در قطب شمال را دارد اما تاکنون نگرانی های ایمنی حفاری را با تاخیر مشخص ساخته و پاسخگوی های نشت نفت خود را به تاخیر واگذاشت و عجز و ناتوانی کامل در مقابله با هر نوع حوادث احتمالی را دارد."

"قابل پیش بینی هست که شرکت گازپروم کاملا عاجز و ناتوان هست از پاکسازی نشت های نفتی در این منطقه منجمد و یخ زده و باید همین حالا قبل از آنکه دیر شود عدول کند."

شرکت گازپروم یکی از عمده و بزرگ حمایت کنندگان نشست انرژی ژنو جهانی بود که اخیرا هدف یکی دیگر از اعتراضات سازمان گرین پیس قرار گرفته بود.

در اوایل اکتبردونفر از فعالان گرین پیس سعی در بالا رفتن از سکوی دریایی استخراج نفت "پریرازلومنایا" که توسط شرکت "روسی گازپروم نفت شلف" دردریای پچورا به کار انداخته شده است را داشتند.همه ۳۰ نفر معترض شرکت کرده با کشتی Arctic Sunrise در قطب شمال توقیف شده و در روسیه بازداشت شدند که به راهزنی دریایی متهم و این اتهام به آنها تفهیم شده است.

 

مجازات راهزنی دریایی در روسیه تا 15 سال حبس و تا 500 هزارروبل (حدود 17 هزاردلار) جریمه است.

در همه این مدت٬ گرین پیس اظهار کرده که اعتراض صلح آمیز بوده و هیچ تهدیدی نداشته است.

 

 

 

1949 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: