خبرهای مهم زیست محیطی سال ۲۰۱۳

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 19 / مهر / 771    
ارسال کننده


 

سال ۲۰۱۳ از نظر محیط زیستی سالی قابل توجه بود. یک سال برای مرور کردن نمرات خوب و بد. در زیربرخی از نکات برجسته در زمینه های مختلف از نگرانی های زیست محیطی می باشد.

انرژی

با توجه بهتاکید بر بهره وری انرژی و منبع تغذیه انرژی٬ سرعت انتشار گازهای گلخانه ای برای اولین بار کاهش یافت. پیدا کردن و  استفاده از منابع جدید انرژی های تجدید پذیر و استفاده صحیح و درست از آنچه داشتیم ما را به این نقطه رساند. در حال حاضر با توجه به اینکه ما از گاز بیشتر استفاده  می کنیم٬ اما این در حالی هست که ما به سرعت به سوی استفاده از انرژی های پاک در حرکت هستیم. این نوع انرژی نسبت به دیگر انرژی ها به سرعت در حال رشد هست. همه انواع انرژی های پاک در حال ساختن این بخش هستند٬ از قبیل انرژی خورشیدی٬ بادی٬ هیدرو(موج٬ جزر و مد و انرژی جاذبه)٬ تابشی٬ زمین گرمایی٬ زیست توده٬ گاز طبیعی فشرده(سی ان جی) و انرژی هسته ای. تحقیقات در تمام این بخش های به طور غیر قابل تصور در حال توسعه برای بهبود بخشیدن به این بخش ها هست.

 

آب و هوا

سال ۲۰۱۳ را می توان یکی از سالهای غیر قابل پیش بینی آب و هوا دانست. چنانکه ۷ رکورد برای گرمترین سال ثبت شد٬ سال ۲۰۱۳ همچنین در میان ۱۰ سردترین بهار ثبت شده در تاریخ کشورهای آمریکای شمالی میانی بود. حوادث آب و هوایی شدید شامل خشکی ها در برزیل٬ آتش سوزی های حیات وحش در استرالیا٬ کالیفورنیا٬ توفان در اوکلاهاما٬ سیل در آلبرتیای جنوبی٬ کانادا و سیل در کلورادو٬ اروپای مرکزی٬ سیل های بارندگی های موسم در شمال هندوستان٬ گردباد فایلین در بنگال٬ توفان شدید هایان در فلیپین رخ دادند. همه این حوادث شدید با خود هزینه های شدیدی برای بودجه های جهانی و جان انسان ها به همراه آورد.

 

طبیعت

در این سال٬ مسلما خبرهای بیشتری از ویرانگری طبیعت از آفریقا بود. با یک پنجم فیل های آفریقای در مخاطره صید و شکارهای غیر قانونی و ۷۵۱ کرگدن کشته شده توسط صید و شکار غیرقانونی در جنوب آفریقا و کنیا٬ گروه های حفاظت از محیط زیست به ادامه مبارزه و کشمکش غم انگیز علیه قتل عام های بدون احساسات هستند.

و اما خبرهای نگران کننده دیگر از زوال و به خطر افتادن حیات وحش در اروپا بود٬ جایی که بیش از ۲۰۰ گونه از پرندگان بومی٬ خفاش ها٬ موش ها٬ پروانه ها٬ خرگوش ها و موش زمستان خواب تنها از انگلستان گزارش شده است. و همچنین به خاطر استفاده بیش از حد از آفت کش ها در اروپا٬ خطرهای و نگرانی های زیادی برای جمیعت زنبورها در کشورهای اروپایی هست.

 

ادامه روند ساخت و ساز در جنگلهای امازون یکی دیگر از نگرانی ها در قاره آمریکای شمالی بود که حدودا یک سوم از حوزه های آبی بدلیل توسعه ها صورت گرفته از بین رفت اند. این ساخت و ساز برای زیستگاه طبیعی و موجودیت حیواناتی از قبیل پلنگ خالدار امریکایی٬ پلنگ راه راه امریکایی٬ مورچه خوار بزرگ٬ شیر طلایی تامارین٬ زوزه کش قرمز٬ توکان و قورباغه دارت سمی سبز تهدیدی بزرگ است.

در آمریکای شمالی گرگ قرمز در خطر قرار گرفتن در لیست حیوانات شدیدا در خطر انقراض است.

و خبرخوب در اخبار دنیای حیوانات از طوطی پورتوریکو هست که بازگشت متوسط از پرورش حدود ۱۰۰ نوع از این پرنده در حیات وحش تنها از ۱۳ عدد از این نوع پرنده در طی سالها تلاش بود. طبیعت حفاظت شده ریو آباجو در پورتریکوی غربی در صدر این سعی و تلاش بود چنانچه با کشف لانه وحشی ساخته شده توسط این پرندگان در حیات وحش خبر خوشحال کننده و امیدوار کننده ای را بهمراه داشت٬ که رها سازی تعدادی از این پرندگان در طبیعت با موفقیت همراه بوده است. این به دانشمندان برای از نو خلق کردن زیستگاه طبیعی این پرندگان و پرورش بیشتر این گونه فرصت خواهد داد.

 

ساختمان سبز

۲۰۱۳ سالی با بیش از ۶۰ هزار پروژه ساختمانی پیشرو در طراحی محیطی و انرژی در سرتاسر دنیا بود. که یک رکورد در نوع خود محسوب می شود. شهرداری های در نوع خود بیشتر به ساخت ساختمان های سبز برای مسکونی و تجاری شهروندان و همچنین برای مدارس بودند.

در نهایت سال ۲۰۱۳ با خبرهای زیست محیطی جالب و مهم با تاثیرات پایدار بود.

 

تاریخ انتشار خبر ۱۰ دی ۱۳۹۲

 

 

به خاطر قوانین کپی رایت متن انگلیسی ناقص می باشد.

1754 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: