نحوه مراقبت و نگهداری از گل رز کاشته شده در گلدان

موضوع اصلی : اصول و مراقبت از گیاهان 8 / مهر / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

گل های رز در گلدان ها برای فضاهای کوچک خیلی مناسب هستند٬ مانند آپارتمان های بالکن دار یا محیط های با باغچه های محدود و یا برای پاسیو ها. رزهای مینیاتور از آنجایی که جمع و جورتر و نیاز به نگهداری کمتر دارند در گلدان ها کارکرد خوبی از خود نشان می دهند. همچنین در محیط های سردتر رزهای کاشته شده در گلدان ها از آنجایی که میشود آنها را به داخل خانه آورد خوب می باشد. نگهداری از گلدان های رز نیاز به زحمت کمی دارد اگرچه در قبال این سعی و تلاش کم ما با گلهای معطر و زیبای فراوان خود در فصل تابستان پاداش عظیمی به ما می دهد.

 

توصیه های که ما برای نگهداری و مراقبت از گل های رز در گلدان باید بدانیم.

 

گام اول

اولین گام انتخاب گلدان مناسب برای گل رزمان می باشد:

گل رز مینیاتور در گلدانی به قطر ۳۰ سانتی متر رشد می کند در حالی که گل رز پیوندی کوچک به فضای ۴۰ سانتی متری نیاز دارد و گل پیوندی بزرگ و درخت رز به گلدانی به قطر ۵۰ سانتی متر ویا بیشتر نیاز دارد.

گام دوم

اگر کف گلدان یا ظرفی که گل رز و یا هر گیاه دیگر را در آن می کارید دارای سوراخ نباشد٬ سوراخ های کوچکی در آن ایجاد نمایید تا آب اضافه از آبیاری گل رزمان در گلدان باقی نماند تا باعث خفگی ریشه های گل شود. و به یاد داشته باشید که خاک گلدان باید خاک غنی با زهکشی بالا باشد.

گام سوم

گلدان رز را در مکانی قرار دهید که روزانه حداقل ۶ ساعت نور خورشید دریافت کند. هر روز گلدان را بچرخانید تا تمام اطراف گل به طور مساوی از نور خورشید برخوردار شود. اگر فصل تابستانی که در آن هستید به شدت گرم شد٬ برجلوگیری از خشک شدن سریع و پژمردگی گل رزتان مقداری سایه بر روی گلتان در بعداز ظهر مناسب خواهد بود.

گام چهارم

گل رز خود را هر روز در صورت نیاز آبیاری کنید. برای دانستن زمان آبیاری با فرو کردن دست خود در خاک و تست رطوبت آن می توانید از نیاز گل رزتان به آب مطلع شوید. گل رزتان را به مقداری آب دهید که آب از ته آن خارج شود و به زیرگلدانی بریزد. ولی زیر گلدانی را در صورت باقی ماندن آب در آن خالی کنید.

گام پنجم

غذا دادن به گل رز٬: هر دو هفته یکبار از کود غنی از فسفر آهسته رهش استفاده کنید. تا با باروری گلتان به گلدهی فراوان گلتان کمک کند. گیاهان و گل های رز در گلدان ها نیاز به کود دهی بیشتری نسبت به گل و گیاهی که در باغچه و حیاط کاشته می شوند دارند که دلیل آن آبشوی مواد معدنی و کودهای مورد نیاز در گلدان می باشد.

گام ششم

هرس کردن گل رز

گل رز خود را هرس کنید تا منظم و زیبا دیده شود. برای این کار از قیچی باغبانی استفاده کنید. گل ها و برگهای پژمرده را هرس کرده و شاخه های که دارای قطر کمتری از خودکار می باشند را نیز هرس کنید. وسط گل رز را از شاخه ها و برگهای مزاحم برای گردش هوا خالی نگه دارید. در آغاز اوایل هر فصل شاخه ها را حدود یک سوم طولشان کوتاه کنید.

گام هفتم

گل رز خودتان را هر ازگاهی بررسی کنید تا عاری از آفات و شته ها که اغلب در گل های رز دیده می شوند باشد. شاخه و یا برگی که دارای شته و یا آفتی می باشد را با قیچی از گل جدا کرده و دور بیندازید تا دیگر شاخه ها مورد هجوم شته ها قرار نگیرند. و تا رهای کامل از شته ها گل رز خود را از دیگر گلدان های رز دور نگه دارید. در صورت ازدیاد شته ها در آخرین مرحله باید از حشره کش های مخصوص برای شته و شته که در فروشگاه های باغبانی یافت می شوند برای کنترل شته ها استفاده کنید.

 

نکات ظریف در نگهداری گل رز در گلدان:

***برای جابجایی و چراخاندن راحتتر از گلدان و ظروف سبک استفاده کنید. در انتخاب رنگ گلدان خود از گلدان ها و ظروف روشن تر استفاده کنید. از آنجایی که رنگ تاریک تر نورخورشید و حرارت را به خود جذب کرده و باعث افزایش درجه حرارت خاک گلدان و در نتیجه خشک شدن سریع خاک آن می انجامد.

***از نایلون پلاستیکی مابین گلدان و خاک استفاده کنید. در روزهای گرم٬ خاک داخل گلدان سریع تر گرم می شود. گذاشت پلاستیکی مابین خاک و گلدان مانند عایق کار کرده و خاک داخل گلدان را سردتر نگه میدارد.

***برای خاک گلدان از مخلوط دو سه نوع خاک استفاده کنید.

***یک لایه یک سانتی شن های درشت در کف گلدان خود بر روی سوراخهای موجود در کف آن برای افزایش زهکشی بالا در گلدان خود استفاده نمایید.

 

برای مشاهده متن انگلیسی و منبع اینجا کلیک کنید.

 

29062 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • رجبی height=
  رجبی | امتياز 0
  سلام من چند تا رز خریدم و نسترن وگل محمدی توی گلدان های سیاه بودن اونا رو بدون جدا شدن از ریشه وباخاک خودش که دورریشه هابود،توی گلدانهای بزرگتر که روی نرده قرار میگیره کاشتم و دورش خاک مخصوص گلدان ریختم توی حیاط آفتاب و نور کافی داره ولی از فردای کاشت پژمرده شدن و گلهاشون داره میریزه و آویزان و بیحال شدن این طبیعیه یانه؟و اگه نیست باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنین ممنون.
 • مهین height=
  مهین | امتياز 0
  سلام گل ساناز من غنچه هاش به سمت پایین خم شده خشک میشن و میافتن باید چکار کنم
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام من میخواسم گل رز مینیاتوری برای تراس خونم تهیه کتم که آفتاب زیادی داره.میشه لطفا بفرمایید که آیا این گل بدای این محیط مناسب هست یا خبر؟؟؟؟؟
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  با سلام
  من یکسری گلدان رز در داخل پیت حلبی در حیاط دارم میخواستم گلهارو به داخل حیاط خلوط خانه ببرم نگران از بابت نور کم حیاط خلوط بودم چون سقف پوشیده است نور دارم ولی آفتاب مستقیم ندارم . لطفا راهنمایی لازم را بفرمایید تا بتوانم در حیاط خلوط گلهایم را نگهدارم . وهمچنین یه بوته گل مریم دارم . سپاس از راهنمایی شما عزیزان
 • سارا height=
  سارا | امتياز 0
  با سلام و عرض ادب
  من سه تا گل رز تو خونه دارم که از طریق منبع نوری ال ای دی یا لامپ مخصوص گیاهان استفاده می کنن. چند تا سوال داشتم یک اینکه مدتیه برگهای گل رزم داره زرد رنگ میشه دو مدت زمان استفاده از نور ال ای دی در طول روز چند ساعته سه لطفا بفرمایید اگر فاصله ی منبع نور رو از گلدانها کم کنم بهتر میشن یا نه . آقای فروشنده گفتن فاصله ۳۰ سانت باشه گلای دیگه م با این نور خیلی خوبن ولی روزام دارن زرد میشن . و یه کود هم معرفی کنید برای رشد بهتر . خواهش میکنم منو راهنمایی کنید بشدت نگران گلدونامم .ممنون
 • بهرام height=
  بهرام | امتياز 0
  سلام اطلاعاتی درباره تکثیرگل رز درکلدان درفصل پاییز هستم
 • بهرام height=
  بهرام | امتياز 0
  باسلام اطلاعاتی درمورد کاشت گل رز درپاییزمیخاستم
 • عسل height=
  عسل | امتياز 0
  ببخشید در مورد نگهداری گل رز مینیاتوری در شرایط سرد زمستان میتونین توضیح بدین . گلهای من از وقتی هوا سرد شده دیگه غنچه ندارن و گل نمیدن .
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: