نحوه کاشت٬ نگهداری و هرس گل رز

موضوع اصلی : اصول و مراقبت از گیاهان 18 / فروردین / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

 

نام گیاه شناسی: رز

نوع گیاه: درختچه اما به عنوان گل شناخته شده است.

مقاومت در برابر سختی: متفاوت

مکان گل نسبت به خورشید: کاملا در معرض نور خورشید

نوع خاک: لومی (خاک رس)

فصل گل دهی: بهار-تابستان-پاییز

درختچه های رز دارای انواع مختلفی از مینیاتور تا بالا روند هستند. آنها به خاطر زیبایی و بوی معطرشان کاشته می شوند که اکثرا در اوایل تابستان و پاییز بیشترین گلدهی خود را دارند.

 

 

دسته بندی:

یکی از راه های که رزها را دسته بندی می کنند براساس تاریخ معرفی شدن آنها می باشد:

رزهای قدیمی٬ آن دسته از رزهای هستند که قبل از تاریخ 1867 معرفی شده اند. مانند گل های رز شاداب و میگساری که همواره در نقاشی های قدیمی استادان بزرگ پیدا می شدند. صدها نوع مختلف رز قدیمی وجود دارد٬ که دارای سطح مقاومت متفاوتی برای مناطق آب و هوای گرم و معتدل هستند.

گل رز پیوندی مدرن مقاوم و سرسخت٬ گل های با طول عمر زیاد٬ با مقاومت بسیار بالا در مقابل بیماری ها که برای رنگ٬ شکل٬ اندازه و عطر خوش آنها پرورش داده می شوند.

گل های رز وحشی٬ همان های که هزاران سال به طور وحشی در طبیعت رشد کرده اند. این رزهای وحشی را امروز با شرایط باغات مدرن نیز وقف داده اند که می توانید در باغات مدرن بیابید که معمولا در فصل بهار گل دهی دارند.

انتخاب از بین این همه گل رز می تواند کار دلهر آوری باشد.

 

 

کاشت گل رز

آماده سازی خاک:

گل رز معمولا در خاک خنثی تقریبا اسیدی رو ترجیع می دهد که معمولا خاک بسیاری از خانه از این نوع می باشد. تست خاک می تواند درصد اسیدی و قلیایی خاک شما رو دقیقا مشخص نماید. اسیدی خاک (ترشی) آن را می توان با ریز سنگ های آهکی خنثی کرد و قلیایی خاک (شیرینی) می توان با خاک گوگرد خنثی کرد.

قبل از انتخاب گل رز برای کاشت٬ گونه ای را انتخاب کنید که با شرایط آب و هوایی محل زندگی شما مطابقت داشته باشد.

بهترین زمان برای انتقال گل رز از گلدان به خاک اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد.

 

نحوه کاشت گل رز

گل رز را در مکانی بکارید که حداقل ۵ تا ۶ ساعت نور خورشید در روز دریافت کند. گل های رز کاشته شده در مکانی با نور خورشید ناکافی شاید یک دفعه نمیرند ولی تدریجا می میرند. به مقدار نیاز به محل کاشت آنها مواد آلی اضافه کنید.

دستکش های مناسبی برای محافظت از دست خود به هنگام کاشت گل رز بپوشید. آب و وسایل کاشت را در همراه خود اماده داشته باشید تا به محض در آوردن ریشه ها همراه خاک گلدان آن را کاشته و آبیاری نمایید٬ تا از هوا زدگی تا حد امکان در امان باشد.

گل های رز را می توانید در فصل بهار یا پاییز از خاک باغچه در آورده و از محلی به محل دیگری انتقال دهید. ولی این کار را در فصل تابستان به خاطر گرمای بیش از حد انجام ندهید در غیر این صورت گل رز شما پژمره شده و خواهد مرد. در زمان انتقال گل رز از محلی به محل دیگر رزهای کوچک را بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی گراد باید از زیر خاک ریشه هایش را جدا کنید ولی رزهای بزرگ را باید حدود دو سوم اندازه اصلی تنه آنها ریشه هایشان را باید از خاک جدا کنید.

وقتی گل رز خود را از محلی به محل دیگر انتقال می دهید٬ حتما چاله ای را که از پیش کنده و آماده کردید را بیش از اندازه ای که حدس می زنید کنده باشید و مقداری مالچ از قبل در محل برای اضافه کردن به خاک و چاله آماده داشته باشید.

 

 

روش نگهداری و مراقبت از گل رز

آبیاری:گل های رز خود را به طور مرتب آبیاری کنید. ناحیه ریشه ها (معمولا زیر سایه شاخه ها و بوته های گل می شود اگر نور به طور عمود بر آن بتابد) را در روزهای گرم تابستان حداقل هفته ای دو بار آبیاری کنید. از آبیاری مکرر به صورت با آبپاش به طور سطحی پرهیز کنید زیرا این عمل باعث می شود که ریشه های عمیق تر نتوانند به آب کافی دسترسی پیدا کنند و همچنین موجب ایجاد قارچ بر روی گل تنه و شاخه های گل رز می گردد.

گل های رز عاشق آب هستند. اما هرگز آنها را در غرق آب ننمایید. در فصل زمستان اگر خاک بیش از حد مرطوب باشد ممکن است گل رز شما بمیرد. خاک مناسب و ایده آل خاک غنی و سست با زهکشی خوب است. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که شما می توانید انجام دهید این است که زهکشی مناسبی را برای خاک خود فراهم نکنید.

از مالچ استفاده نماید. استفاده از مالچ کمک به صرفه جویی در آب٬ کاهش استرس٬ و تشویق گل برای رشد می باشد. حدود پنج تا ده سانتی از بریده های برگ٬ چمن و چوب تنه درخت را در اطراف گل رز خود بریزید ولی حتما در نظر داشته باشید تا فاصله این مالچ ها با تنه اصلی گل رز حداقل دو و نیم سانتی باشد.

 

تغذیه گل رز

گل رز خود را به طور منظم قبل و در دوران گل دهی٬ کود دهی نمایید. از کود دهی و سم پاشی های شیمیایی در صورت استفاده از گل برای درست کردن مربا و مصارف خوراکی پرهیز نمایید.

یکبار در ماه بین ماه های فروردین و تیر از کود گرانوله برای گل رز خود استفاده نمایید. با استفاده از دستور العمل روی بسته کود گرانوله مقدار کود لازم برای گل رز خود را مشخص کرده و بعد از مخلوط کردن آن با آب٬ آن را اطراف خط چکه بریزید(مکانی که اگر از بالای گل آب بریزید٬ آب بعد از برخورد با برگهای گل بر روی خاک چکه می کند٬ این ناحیه٬ منطقه ای است که ریشه های درخت و یا گل در آن قرار دارد). مطمئن شوید که آن را بر روی تنه گل نریزید.

 

در ماه های اردیبهشت و خرداد٬ یک قاشق غذاخوری از سولفات منیزیم در کنار کود گرانوله خود استفاده نمایید. منیزیم سولفات باعث تشویق رشد جدید از زیر بوته ها خواهد شد.

 

 

نحوه هرس کردن گل رز

هرس کردن گل رز در فصل بهار موجب از بین بردن تمام شاخه های قدیمی زاید و بیمار گل می شود. از دستکش مخصوص برای محافظت از دستانتان از خارهای شاخه های گل رز محافظت کنید. همیشه به یاد داشته باشید از عینک محافظ نیز استفاده کنید٬‌چون بعضی اوقات شاخه های بعد از بریده شدن به صورت تازیانه رها می شوند و احتمال آسیب رسیدن به چشمانتان خیلی بالاست.

هرس کردن را از شاخه های کوچکتر شروع کنید. از هرس کننده بزرگ با دسته قیچی بلند برای شاخه های که ضخامتشان بیش از یک سانتی متر است استفاده نمایید.

هرس کردن گل های کهنه و پژمرده باعث تشویق گل برای تولید گل های بیشتر خواهد شد بجای اینکه نیروی خود را صرف تولید دانه در گل های کهنه بکند. باقی مانده تمام شاخه و برگهای هرس شده را از اطراف گل رز جمع آوری کنید چون احتمال انتقال هرگونه آفت و قارچ از باقی مانده هرس ها به گل هست.

در اواخر فصل گل دهی سه چهار هفته قبل از افتادن سرما از هرس کردن گل خودداری نمایید. چون هرس کردن گل باعث رشد شاخه های و گل های جدیدی می شود که به هنگام افتادن سرما بعلت سرمازدگی آسیب می بینند که این برای گل خوب نیست.

 

آماده سازی گل رز برای فصل زمستان

در فصل پاییز ار هرس کردن گل رز خودداری فرمایید. تنها شاخه های مرده و شاخه های بیمار را هرس نمایید.

از کود دهی گل شش هفته قبل اولین سرما بپرهیزید٬‌ اما از آبیاری آن را در دوره خشک فصل پاییز دست نکشید زیرا این کار به گیاه شما کمک می کند تا استحکام لازم را برای فصل خشک زمستان داشته باشد.

بعد از آغاز فصل سرما اما قبل از یخ زدگی زمین اطراف گیاه خود را با مالچ و کمپوست بپوشانید تا دما خاک گیاه تان از یخ زدگی کامل در امان باشد. اطراف گل رز خود را با تور محافظی به شکل استوانه شکلی بسته نگه دارید تا از سرمازدگی و یخ زدگی جلوگیری کنید. قسمت محصور شده را با مالچ٬ خاک اره٬ برگ های سوزنی کاج٫ یا برگ های خرد شده پر کنید. ولی از مالچ سنگین استفاده نکنید.

اطراف گل خود را قبل از پایان آخرین روز های سرد زمستانی تمیز کرده و از اسپری قارچ کش برای کشتن بیماری های ممکن استفاده نمایید.

 

تکثیر گل رز:

یکی از چندین روش تکثیر گل رز به روش خواباندن گل رز در هوا است که به نظر من یکی از روش های راحت و بی دردسر تکثیر گل رز به شمار میاد. که اگه در زمان صحیح و با روش درست انجام شود موفقیت ۱۰۰٪ خواهد داشت. بعضی از گل ها رز ممکن است که زمان زیادی برای ریشه انداختن نیاز داشته باشند ولی به طور عموم بین ۳ الی ۸ هفته ریشه اندازی طول خواهد کشید.

برای خواندن ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید.


نحوه فروش گل و گیاه:

شما می توانید بهترین باغچه گل و گیاه خود را پرورش و تکثیر کرده و بفروش برسانید.

۱-گام اول: یک مکان خاصی را در حیات خود مخصوص برای باغچه گل و گیاه خود در نظر بگیرید. باید در مکانی نور گیر و دور از رطوبت بیش از حد باشد.

ادامه مطلب اینجا کلیک فرمایید.

 

مقاله ها و مطالب مرتبط را از این صفحه دیدن فرمایید:

اصول مراقبت و نگهداری از گیاهان

192305 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  با سلام

  گل رز من بعد از چیدن گلهای قبلیش غنچه و برگ جدید داده ولی برگهاش نازک هستند و حالت جمع شدگی و چروک دارند از نظر نور خوبند و هروز آبیاری میشوند علت این حالت برگها چیست؟
 • توآیلایت height=
  توآیلایت | امتياز 0
  ممنون واقعا عالی بود
 • سمیع الله height=
  سمیع الله | امتياز 0
  طبقه بندی علمی گل روزمعلومات اراعه بدارید ممنونم
 • سمیع الله height=
  سمیع الله | امتياز 0
  سلام درباره طبقه بندی علمی گل روز اراعه بفرماید ممنون
 • سمیع الله height=
  سمیع الله | امتياز 0
  سلام دوست عزیز میشه درباره طبقه بندی گل روز اراعه بفرماید ممنون میشم
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام
  در خصوص سوال دوست عزیزمون م. صادقزاده.

  گلسرخ معمولاً از اردیبهشت تا آبان ماه گل دارد ولی در نقاطی که تابستان گرم دارد در این فصل گل نمی کند و فقط بهار و پائیز گل میدهد.

  ولی در مورد شرایط بهتر نگهداری گل سرخ که به قسمت خاک مربوط میشود٬‌ مطلبی بغیر از بخش ترجمه اضافه خواهم کرد. تا با مطالعه این بخش به داشتن گل سرخ سروحال تر با گل های بیشتر دست یابید.
 • م. صادقزاده height=
  م. صادقزاده | امتياز 0
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  چطوری میتوان کاری کنیم که گلسرخ از اردیبهشت تا آبان گل بدهد؟( گل داشته باشیم البته در باغچه نه در گلخانه.)
 • admin height=
  admin | امتياز 0

  سلام دوست عزیزی که در مورد پرورش گل و گیاه و نحوه به فروش رساندن آنها سوال پرسیده بودین.

  در این مورد که از کجا شروع کنید٬ یه مطلبی رو ترجمه کردم که خیلی ساده است. امیدوارم که مفید واقع شود.

   

  اینم لینکش:

  نحوه پرورش گل و گیاه و فروش آنها

  سعید علیزاده

 • محسن height=
  محسن | امتياز 0
  سلام قلمه زدن چه جورى بايد انجام بدم
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  دوست عزیز

  در مورد پرورش گل و گیاه هم فردا براتون یه مطلبی در سایت میزارم.

  پرورش گل و گیاه فقط عشق و صبر میخواد.
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام
  از هورمون های ریشه میشه به
  CLONEX
  Hormodin
  Rhizopon AA
  Hortus IBA

  که بعضی از این ها به صورت پودر٬ بعضی هاشون به صورت قرص و یا ژل هستند.

  اگه این ها رو نتونستین تهیه کنید میتونید از فروشنده این مواد درخواست هورمون رشد ریشه کنید که خودشون بهتون از انواع مختلفی که دارند یکیش رو باب میل شما معرفی میکنند.
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام .
  من قصد دارم از طریق پرورش گل و گیاه کسب درامد کنم.نظرم رو گل رز هست.ولی نمی دونم از کجا باید شروع کنم . محل زندگیمم استان مازندران هست.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که برای شروع باید از کجا شروع کنم.
 • ساداتی height=
  ساداتی | امتياز 0
  ممنون از مطالب اموزنده عزیزان. اگه میشه اسم محلول ریشه زا رو بهم معرفی کنید. اگه دوستان میدونند به sadati52@yahoo.com میل کنند.
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  با عرض سلام حضور شما داوطلب گرامی آقا یونس

  در جواب سوالی که پرسیده بودید:
  آیا گل رز رو میتوان در شهرستان حمیدیه (25کیلومتری اهواژ) کاشت؟ فکر کنم شهرستان حمیدیه دارای آب و هوای گرم است.
  پس بنابراین
  ترجمه
  از آنجایی که گل های رز مدرن به هوای سرد و دوران نهفتگی زمستان نیاز دارند٬ بیشتر آنها با آب و هوای گرم سازگار نیستند. بعضی از گل های رز که مقاوم به آب و هوای گرم هستند٬ شامل این گونه های می باشد:
  floribunda, Iceberg, Queen Elizabeth, Moonstone, Oklahoma, Sun Flare, Brandy, Crystalline, Intrigue, and Sunset Celebration
  در کل٬ هرچند٬ بهترین انتخاب برای آب و هوای گرم همان گل های رز قدیمی باغچه هایمان هستند٬ مخصوصا گل های رز درختچه ای٬ پیوندی دائمی٬ چینی و گل های رز که دارای درختچه چای هستند.

  منبع:
  http://www.advancednutrients.com/articles/you-can-grow-the-worlds-most-beautiful-roses/

  و در پایان باید گل رزی که می کارید رو مرتب آبیاری کنید و در صورت امکان در مکانی از حیاط خانه خود بکارید که در دوران گرمای شدید هوا دارای سایه انداز باشد تا از آسیب شدت حرارت و نور مستقیم آفتاب در ساعات گرم ظهر در امان باشد.

  باز اگه سوالی یا مشکلی بود در خدمت هستیم.

  سعید علیزاده
 • yones height=
  yones | امتياز 0
  سلام
  باتشکر بخاطر مطالب قشنگ و جالبتون
  سوالی داشتم که اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم
  گل رز رو میتوان در شهرستان حمیدیه (25کیلومتری اهواژ) کاشت
  با تشکر
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام مجدد حضور شما دوست و مهمان گرامی
  همانطور که گفته بودم.....

  دوست گرامی مطلبی رو که گفته بودید رو براتون ترجمه شده اش رو در این صفحه به همراه تصاویر به نمایش گذاشتیم.

  تکثیر گل رز
  http://landofvolunteers.com/per/news/plants/plants-care/air-layering-a-rose.html

  امیدواریم که مفید واقع شود.

  برای آینده ای سبزتر و سالم تر

  سعید علیزاده
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام دوست گرامی

  اطلاعاتی که من در این راجب دارم به پنچ نوع تکثیر گل رز محدود است(اگه بیشتر از این باشه نمی دونم) :
  از طریق قلمه زدن
  از طریق خواباندن
  از طریق بذر
  از طریق پیوند
  از طریق تقسیم کردن ریشه های گل رز به دو قسمت( که زیاد رایج نیست)

  براتون مطلبی رو در این باره در یکی دو روز آینده به ایمیلتون ارسال میکنم. امیدوارم که مفید واقع شود.
  البته اگر عجله داشته باشید در گوگل می توانید مطالب زیادی رو در این باره از سایت های دیگر هم پیدا کنید.

  با سپاس فراوان

  سعید علیزاده
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم برای کاشتن گل رز باید پیازچه کاشت؟؟
  منظورم ریشه گل رز پیاز است؟؟
 • admin height=
  admin | امتياز 0

  سلام دوست عزیز

  اکثر ما گل رز را برای گلدهی آن در حیاط خانه ویا گلدان میکاریم ولی باید بدانیم که برای گل دهی گل رز نیاز به نور کافی می باشد که این مساوی است با ۵-۶ ساعت نور آفتاب در روز پس بنابراین گل رز شما که نور خورشید دریافت نمیکند به طور مسلم از داشت گل محروم خواهد ماند.

  امیدواریم که در صورت امکان قبل از مرگ تدریجی گل رز خود آن را به مکانی که نور کافی دریافت کند انتقال دهید.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری گل رز در گلدان این بخش را مرور کنید:
  landofvolunteers.com/per/news/plants/plants-care/how-to-take-care-of-potted-roses.html


  و برای افزایش اطلاعات خود در زمینه اصول نگهداری و مراقبت از گیاهان این بخش رو مرور کنید:
  http://landofvolunteers.com/per/news/plants/plants-care/

  با سپاس

  سعید علیزاده

 • sahra height=
  sahra | امتياز 0
  حتما باید گل رز بیرون از خونه بگذاریم؟
  من گلدونمو گذاشتم تو راه پله خونمون و اونجا اصلا آفتاب نیست .میشه راهنمایم کنید؟  مرسی مرسی
 • sahra height=
  sahra | امتياز 0
  مرسی خیلی مطالب مفیدی بود.
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  دوست عزیز

  مطلبی رو درباره سوالی که پرسید بودید در بخش مطالب و مقالات "گیاهان" - "اصول مراقبت از گیاهان" گذاشتم. امیدوارم که مفید واقع شود.

  سعید علیزاده
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام دوست عزیز

  فردا مطلبی در مورد عوامل خشک شدن و افتادن برگهای گل رز در سایت میذارم. که لینکش رو هم براتون در همین صفحه میارم.

  به امید اینکه مفید واقع شه.

  باز هرگونه سوال و پرسشی در این مورد و مواردی که مربوط به سایت ما میشه داشتید لطفا با ما در میان بذارید.

  سعید علیزاده
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام
  من چند تا گل رز دارم یه 2ماهی هست که تا برگ جدید در میاد خشک میشه اصلا نمیدونم چیکارشون کنم
  خواهشن کمکم کنین
 • Shiva height=
  Shiva | امتياز 1
  خیلی مفید و کامل بود. ممنون بخاطر وقت و دقتی که به خرج دادین
 • farid height=
  farid | امتياز 1
  ممنونم سعید جان. مطلب فوق العاده ای بود.
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: