۶۰ مورد از فواید درختان

موضوع اصلی : مقالات 9 / اسفند / 1392    
ارسال کننده


درختان پر از مزایا و منافع هستند و اگر در مکانی مناسب کاشته شوند هیچ ضرر و زیانی ندارند.

 


درختان هوا را تمیز می کنند.

1-درختان با جذب آلودگیهای ناشی از گازهای نیتروژن, آمونیاک, دی اکسید گوگرد و اوزون و به دام انداختن آنها روی برگهایشان نقش بسزایی در کاهش آلودگیها دارند.
قدرت جذب دی اکسید کربن هر هکتار درخت بالغ در طول یک سال برابر با  زمانی است که  شما با ماشین شخصی خود 26 هزار مایل رانندگی کنید.

هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ:  1.2 تن دی اکسید کربن را از هوا می گیرند.
 

درختان اکسیژن تولید می کنند.
2-یک هکتار از درختان بالغ قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز برای 18 نفر در طول یک سال است.درختان باعث خنکی هوا در مناطق شهری می شوند.
3-سایه درختان در خانه ها و خیابانهای شهرمان به عنوان پناهگاه و استراحتگاهی مناسب برای کودکان و خانواده ها در روزهای داغ تابستان مورد استفاده همگان است.


درختان منابع آبی را حفظ و فرسایش خاک را کاهش می دهند.
4-برگهای ریخته شده از درختان موجب تقویت مواد آلی  خاک می شوند. ریشه درختان موجب افزایش نفوذپذیری  خاک می شود.

هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ: 77٬000 گالون آب باران را می گیرند.

و در نتیجه :
کاهش میزان تخریب سیل های حاصل از طوفان ها.
کاهش فرسایش خاک و  رسوبات حاصله در نهرها.
افزایش ذخیره منابع آب زیر زمینی می شود که بطور قابل توجهی  بر اثر شهرسازی در حال کاهش است.
مقدار بسیار کمتری از مواد شیمیایی وارد نهر ها میشود.
کاهش فرسایش خاک حاصله از باد میشود.

 

بدون درختان بافت شهر نیاز بیشتری به جویبارها و کانالهای فاضلاب دارد.

5-هر ساله٬ ۱۰۰ درخت بالغ: 60 کیلوگرم آلاینده را از طبیعت می گیرند.

درختان یکی از عوامل کاهنده آلاینده ها در سیستم فاضلاب شهری هستند٬ و به این دلیل باعث میلیون ها دلار صرفه جویی در تصفیه آب می شوند.


درختان منبع تولید میوه ها هستند.
6-درختان برای ما انسانها  و سایر موجودات زنده همچون پرندگان و حشرات میوه میدهند.

 

درختان منبع تولید چوب هستند.

7-برای مشاهده انواع چوب بر روی عبارت چوب کلیک کنید.

 

کاهش هزینه انرژی خانه ها

8- باعث 20٪ صرفه جویی در هزینه های سرمایشی خانه  و  2٪  تا  10٪  صرفه جویی در هزینه های گرمایشی مالکین منازل می شود.

 

تنها ۳ عدد درخت کاشته شده با استراتژیک مناسب می تواند تا ۵۰٪ باعث کاهش قبوض برق و گاز شود.

 

درختان همیشه سبز در فصل زمستان می توانند به عنوان یک سپر بادگیر در مقابل خانه شما عمل کرده و باعث کاهش مصرف انرژی خانه تان از ۱۰٪ تا ۵۰٪ شود.

 

در مناطق سردسیر٬ افزایش ۳۰٪ پوشش گیاهی درختی در شهرها باعث کاهش مصرف انرژی برای گرمایش منازل تا ۱۰ ٪ و ۲۰٪ کاهش مصرف انرژی برای گرمایش خانه ها در مناطق روستایی می شود.

 

درختان در شهر شیکاگوی آمریکا٬ سالانه باعث کاهش هزینه های انرژی معادل 360٬000 دلار برای شهروندان این شهر می شود.

 

بالا بردن ارزش منطقه ای

9- بالا بردن ارزش منطقه ای خانه  10 تا 15٪.

 

بالا بردن کسب و کار مغازه ها

 

10- درختان در مناطق خرید و فروش باعث تردد مکرر  و طولانی مردم برای خرید شان می شوند.

 

11- باعث صرف 12٪ بیشتر برای خرید کالا  می گردد.

 

بخشیدن روح و زیبای به شهرها

12- درختان روح بخش چهره زمخت شهر شده٬ باعث بسط و توسعه فضای پیاده رو ها میگردند و محیط شهری را خوشایند  و زیبا میکنند.

 

 

ایجاد سایه و مکان مناسب برای پارک

13-درختان سایه بخش جای پارک ماشین های ما می شوند مخصوصا اگر در مقابل مغازه ای باشد که می خواهید از آنجا خرید کنید.

 

زیستگاه حیوانات و پرندگان

14-درختان برای پرندگان و دیگر حیوانات غیر اهلی جا و مکانی برای زیست و حیاتشان فراهم می آورد حتی در شهرها که این عمر باعث کاهش آفات گیاهی باغچه حیات شما نیز خواهد شد. که یکی از عوامل آن پرندگان هستند که آفات گیاهی یکی از غذاهای آنها به شما می رود و همچنین خود این درختان کاشته شده در خیابان ها و پارک ها زیستگاه آفات می شوند که از هجوم بعضی آفات به باغچه های خانگی جلوگیری می کند .

 

 

افزایش سرعت التیام بیماران

15-درختان فرایند بهبود و التیام بیمارانی را که در آن سوی پنجره اتاقشان درخت است را افزایش می دهد.

 

کاهش خشونت

16-درختان باعث کاهش خشونت های محلی شد و محیط را بیشتر امن تر و اجتماعی تر می نماید.

 

کاهش آلودگی صوتی
17
-کاهش آلودگی صدا بعضا تا 50٪ با جذب صوت٬ کاشت ردیف های زیادی از درختان در امتداد اتوبان های باعث گرفتن آلودگی صوتی به وجود آمده اتوبان های می شود و همچنین درختان همانند صداخفه کن در شهرها و مناطق شهر نشین عمل کرده و باعث جذب صداهای آزار دهنده که برای گوش انسان ها مضرر است می شوند.

 

محافظت در مقابل جریان های سیل در سواحل رودخانه ها

18-درختانی که به طور مناسب برای مناطق کنار رودخانه ها انتخاب شده اند و به طور مناسب در این مسیر کاشته شده باشند باعث کاهش سیل گرفتگی و محافظت در مقابل آسیبات سیل می شوند.

 

 

کاهش احتمال بیماری آسم(نفس تنگی)

درختان با فیلتر کردن آلاینده های هوا برد باعث کاهش شرایط بیماری آسم و دیگر بیماری های تنفسی می شود.

 

 محققان دانشگاه کلمبیا پی به بیماری آسم در کودکانی بردند که در مناطقی از شهر زندگی میکنند که دارای کمترین درخت و فضای سبز است. این تحقق و بررسی نشانگر آن است که برای هر 340 درخت موجود در هر کیلومتر مربع٬ بیماری آسم 25٪ کاهش می یابد.

 

کاهش چاقی در افراد

در یک بررسی مشاهده شد که شهروندانی که در مناطقی که دارای فضای سبز بیشتر بوده زندگی می کنند از لحاظ جسمانی بیشتر فعال هستند و 40٪ احتمال چاقی در آنها کمتر از شهروندانی بود که فضای سبز کمتر نسبت به آنها داشتند.

 

پارک های موجود در شهر مردم را برای فعالیتهای ورزشی روزانه ترغیب می نماید٬ که اکثر این افراد در همسایگی این پارک ها زندگی می کنند. در یک بررسی مشخص شد که سه چهارم افرادی که از پارکها استفاده می کنند در یک و نیم کیلو متری و یا حتی کمتر از آن فاصله در همسایگی این پارکها زندگی می کنند.

 

کودکان و جوانانی که در همسایگی فضاهای سبز زندگی میکنند احتمال کمتر چاقی و افزایش وزن دارند.

 

درختان باعث افزایش سلامتی جسمانی و روانی

محیط سبز کاری سودمندی کارگران و کارمندان اداری را افزایش می دهد. در یک بررسی مشاهده شد که کارمندانی که میز کاری بدون منظره طبیعی سبز داشته اند 23٪ بیشتر از کارمندانی که چشم انداز سبز داشته اند بیماری و بی حالی در روزهای هفتگی داشته اند.

 

گزارش شده است که افراد بعد از گذراندن زمان خود در پارک ها کمتر احساس غمگینی و اضطراب می کنند.هرچه قدر این افراد بیشتر در پارک زمان سپری می کنند کمتر احساس استرس می کنند.

 

تندرستی فکری و روحی با تمریناتی که در محیط باز انجام می شود پیشرفت بهتر حاصل می کند نسبت به تمریناتی که در محیط بسته انجام میشود. تمریناتی که در طبیعت انجام می شود بیشتر با احساس تجدید حیات و دید مثبت  و رها از مشغولیت های ذهنی همراه است٬ و افزایش انرژی را بهمراه دارد. باعث کاهش کشمکش٫ اغتشاش٫ عصبانیت٫ افسردگی می شود.

 

در کنار درختان نشستن کمک می کند تا استرس شما در عرض 5 دقیقه بهبود یابد٬ از آنجایی که تغییراتی در فشار خون و قوه انبساط ماهچه ها ایجاد می شود.

 

فواید ترافیکی و جاده ای درختان

آرامش ترافیکی و کاهش تصادفات

 

بهبود فضای سبز کنار خیابان ها باعث کاهش تصادفات 5٪ تا 20٪ در شهر تورنتو کانادا شده است٬ که این خود باعث کاهش مخارج عمومی شده است٬ و همچنین باعث افزایش استفاده از شریان های پیاده روی شهر شده است.

 

درختان امنیت رانندگی را بهبود بخشیده اند. در یک مطالعه مشاهده شده است که بعد از ایجاد و بهبود فضای سبزی کنار جاده ای٬ 46٪ کاهش تصادفات شهری و اتوبانی را در بر داشته است.

 

حضور درختان در فضاهای سبز حومه شهری باعث کاهش سرعت گشت رانندگی تا 5 کیلومتر در ساعت می شود. رانندگانی که سریع رانندگی می کنند یا رانندگانی که آرام رانندگی می کنند هر دو در حضور فضای سبز درختان آرام تر رانندگی می کنند.

 

رانندگی در معرض جاده های طبیعی باعث کاهش بزرگی واکنش استرس رانندگان می شود.

 

بزرگراه های با چشم انداز طبیعی باعث افزایش قدرت تحمل رانندگان برای سبقت های دیوانه وار جاده ای می شود.

 

فضاهای سبز وسط جاده ای پر از درختان می توانند باعث افزایش عملکرد موتور ماشین تا 7٪ نیز شوند.

 

مطالعات نشان داده است که درختان خیابانی متوانند شدت و سختی تصادفات را کاهش دهند.

 

ادامه فواید درختان خیابانی٬‌ اینجا کلیک کنید.

 

از دیگر فواید درختان٬ کاهش هزینه های نگهداشت جاده ای

سایه درختان ثابت کرده اند که باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری جاده ها و سنگ فرش ها شده اند. از آنجایی که از شدت حرارت و تابش نور خورشید به شدت می کاهد. جاده های که دارای سایه درختان هستند تا 60٪ باعث کاهش هزینه های نگهداری در آنها می شود. که این خود مبلغی خیلی زیادی است.

 

ایجاد اشتغال٬کار و سود

جنگلبانی شهری ایجاد اشتغال های فراوانی می کند که باعث منبع درآمد خیلی از اقشار جامعه می شود. که هر 1 دلار هزینه خرج شده برای یککاشت و نگهداری یک درخت٬ 5.60 دلار توسط فوایدی که آن درخت برای جامعه و شهر دارد باز خواهد گشت. یعنی اگر 100 هزار تومان برای درختان شهری هزینه شود 560 هزارتومان فایده برای شهر و شهروندان خواهد داشت.

 

حقایق و فواید سایبانی و سایه اندازی درختان

هر شهری نسبت به موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی نیاز به پوشش سایبانی درختان دارد. در یک تحقیق برآورد شده است که شهر های شرقی آمریکایی در حالت ایده آل به ۴۰٪ پوشش سایبانی درختان و شهر های غربی آمریکایی در حالت ایده آل به ۲۵ ٪ پوشش سایبانی درخت نیاز دارند.

 

با افزایش پوشش سایبانی درختی در شهرها باعث کاهش غلظت گاز های ازن در شهر ها می شود.

 

 

در یک تحلیل در سال 1999 میلادی در شهر واشنگتن٬ نشان داد که روی هم رفته بین سالهای 1973 تا 1997 پوشش سایبانی درختی در شهر از ۳۷٪ به ۲۱٪ کاهش یافته است. از دست دادن این مقدار پوشش سایبانی درختی باعث افزایش ۳۴٪ روان آبی فاضلاب سطحی شهری شده و همچنین در صورت عدم کاهش این مقدار پوشش سایبانی٬ 160600 کیلو گرم آلاینده های حذف می یافت.

 

 

ادامه دارد... بزودی

131707 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام خیلی آلیییییی بود
 • فرحنازفراهانی height=
  فرحنازفراهانی | امتياز 0
  باسلام وخسته نباشی بشما بنده یه درخت سروجلوی درب خونه مون ه که همیشه سرسبزبود اماالان مدتیه تنه ی درخت کنده شده وتنه درخت تقریبابه استخون رسیده برای مراقبت ازدرخت نمیدونم بایدچیکارکنم میشه راهنمایم کنید. درخت 10 ساله س.
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام دوستان

  اکثر مطالب نوشته شده در سایت ترجمه مقالات و مطالب سایت های خارجی هستش. متاسفانه در اوایل نوشتن و ترجمه مطالب منابعش رو نذاشتم.

  می تونید در قسمت بالای صفحه (لینک ادرس صفحه) با تغییر per به ‌eng به بخش انگلیسی همین مطلب مراجعه فرمایید و با کپی و پست کردن اون تو گوگل به منبع و سایت اصلی که مطلب رو از اونجا برداشتم دسترسی پیدا کنید. و به عنوان منبع از اون وبسایت و یا مقاله می تونید استفاده کنید.

  در ضمن شرمنده که چند وقتی هست که نتونستم به نوشتن و ترجمه مطالب به خاطر مشغله زیاد ادامه بدم. از دوستان چنانچه کسی مایل باشند میتونند در این زمینه به داشتن محیط زیست سالم و تمیز با ترجمه و یا ارایه مقاله ات محیط زیستی خود در سایت یاری برسونند.

  با سپاس فراوان

  سعید علیزاده
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  عالی بهترین تحقیق واسه من بود ممنون خیلی عالی
 • پوریا محمدعلمی height=
  پوریا محمدعلمی | امتياز 0
  با سلام و احترام
  تشکر از متنتون اما ای کاش بعضی مطالب به منابع یا مقاله معتبر ارجاع داده می شد.
 • رسول height=
  رسول | امتياز 0
  مرسی خیلی خوب بود
 • سعید height=
  سعید | امتياز 1
  اطلاعات خیلی مفیدوارزشمندی بودند.
  ممنونم.
 • نیما height=
  نیما | امتياز 1
  خیلی ممنونم
 • هانیه height=
  هانیه | امتياز 1
  ممنون از سایت خوبتون خیلی اطلاعات زیادی گرفتم انشام عالی شد
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 1
  سلام خیلی مطالب مفیدی بود درختا موجودات بی آزاری هستند که امروزه با کمبود محبت مواجه شدند تو با این تحقیقت باعث شدی رفتار من و چندین نفر با درختان بهتر بشه و این اجر اخروی هم دربر دارد.....راستی از دست اینایی که نظر نا سنجیده میگذارند ناراحت نشو
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0

  ............ چرت بود

 • sahand height=
  sahand | امتياز 1
  سلام خیلی متشکرم ازشما خیلی بهدردم خورد.........
 • ایشین height=
  ایشین | امتياز 1
  عالیییییی خیلی ممنون
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 1
  عالی بود.
  میشه استفاده های زیادی از این مطالب کرد.
  ممنون
 • مائده height=
  مائده | امتياز 1
  عالی بود
 • فاطمه height=
  فاطمه | امتياز 1
  خیلی عالی بود ممنون
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 1
  ممنون خیلی مفید بود
 • arian height=
  arian | امتياز 1
  خیلی ممنون از زحماتتان
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  فعتت
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 1
  خوب بود ممنون
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  خواهش میکنم.

  خیلی ممنون از بابت نظرات همه دوستان که به ما برای سعی و تلاش مضاعف امید میدهد.

  برای اینده ای سبزتر و سالم تر

  سعید علیزاده
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 1
  ممنون از زحمات شما با ارزوی سلامتی
 • میهما height=
  میهما | امتياز 0
  که/رم8عععععععععععععععم.غنمغخ6ططططططط
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام آقا مرتضی

  فواید درختان خیابانی رو تو بخش گیاهان/مقالات گذاشتم.

  لطفا از اونجا بخونید.

  امیدوارم مفید واقع شود.

  سعید علیزاده
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام دوست عزیز آقا مرتضی

  خوشحالم میشنوم که مطالب سایتمان مثمر ثمر شما دوست گرامی قرار گرفته است.

  در مورد فواید درختان خیابانی چند مورد از فواید درختان در خیابان های شهر رو در همین صفحه گذاشته بودیم٬ ولی اگر بهمان سه روزی مهلت بدهید به زودی فواید بیشتری از درختان در خیابانهای شهر رو براتون در این صفحه و در یک صفحه جداگانه بخش (گیاهان/مقالات) بگذاریم.
  امیدواریم بعد از اتمام کارتان بر روی این موضوع٬ اون رو در سایت ما هم انتشار دهید تا دیگر بازدیدکنندگان و خود ما نیز از مطالب شما استفاده نماییم.

  برای آینده ای سبزتر و سالم تر

  زکات علم٬ یاد دادن آن به دیگران است.
  امام علی (ع)

  سعید علیزاده
 • مرتضی height=
  مرتضی | امتياز 2
  سلام خیلی استفاده بردم
  اگر امکان داره اطلاعاتی در مورد درختان خیابانی واسم بفرستید چون دارم روی این موضوع کار میکنم
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: