گزارش و عکس های سی و چهارمین فعالیت سرزمین داوطلبان

موضوع اصلی : متفرقه 6 / بهمن / 1392    
ارسال کننده


 

گزارش کمک به پرندگان مهاجر تالاب میقان اراک

اول از همه از همه دوستان دوستدار طبیعت نهایت تشکر را دارم که اگر کمک های شما عزیزان نبود. عمق فاجعه زیست محیطی یخ بستن تالاب میقان و مرگ پرندگان به علت گرسنگی و سرمازدگی بیشتر از این اتفاق می افتد.

از دوست عزیزمان آقای حمیدرضا خشنودی و خانواده ایشان از اراک و همکارانشان از پالایشگاه اراک نیز نهایت تشکر را دارم. برای میزبانی من و در اختیار گذاشتن ماشین پالایشگاه برای انتقال گندم ها به تالاب میقان تقدیر و تشکر میکنم.

از تمام شهروندان اراکی که در این روزهای سرد زمستان پرندگان مهاجر و مهمان تالاب اراک را فراموش نکرده بودند و با ماشین های شخصی خود در روز جمعه ۲۷ بهمن ماه برای این پرندگان دون و غذا میبردند٬ تشکر فراوان دارم.

از گروه محیط زیست سبزاندیشان اراک که در این امر خیر در اراک پیش قدم شدند و آنها نیز با جمع آوری کمک های مردمی به صورت مستمر برای پرندگان غذا و گندم تهیه کرده و برای پرندگان بردند و در حال بردن هستند تشکر و سپاس فراوان دارم.

 

گزارش این فعالیت

روز جمعه از اردبیل به سمت اراک برای انجام مسولیتی که بر دوشم بود به سمت تالاب میقان در اراک از خونه بیرون زدم که در راه رفتن به خروجی شهر برای گرفتن اتوبوس به سمت اراک٬ در چهارراه شریعتی اردبیل پیرمردی دوچرخه سوار را دیدم. پشت سر و دویدم تا ازش خواهش کنم چندتا عکس ازش بگیرم و تو سایتمون بذارم. تا شاید ما جوانها با دیدن این عکس به خودمون بیایم و نگیم که هوا سرد است٬ یا سربالایی و .... و با این بهانه ها بجای رفتن به این ور و اون ور با دوچرخه با ماشین شخصی بریم.

بعد از رسیدن بهش و چند دقیقه حرف زدن و گفتن قضیه بهش ازم پرسید که کجا میرم و از کجا میام و...

که منم قضیه رفتنم به اراک برای کمک به پرندگان مهاجر میقان رو گفتم.و بعد از چند دقیقه حرف زدن در این باره برگشت و بهم گفت اگه موبایل خدا رو بگیری چی ازش میخوای. اول متوجه حرفش نشدم. و تعجب کردم٬ بعد از اینکه دوباره تکرار کرد٬ تازه متوجه شدم که چی میگه. بهش گفتم از خدا میخوام که صلح و صفا تو این زمین برای ما بده٬ گفت بعد چی میخوای ازش٬ گفتم ازش تعجیل در ظهور آقا امام زمان(عج)٬ گفت دیگه چی میخوای٬ گفت خدا بزرگ هرچی ازش بخوای و آرزو کنی بهت میده٬ این یه فرصته که داری هرچی میخوای از خدا بخواه. گفتم موفقیت در زندگیم و هرچی که میخوام بهش برسم و کمک به این پرندگان مهاجر تا دیگه زبونم لال هیچ کدومشون نمیرند از گرسنگی و به این مبالغی که برای پرندگان جمع کردیم برکت بده تا گندم بیشتری برای پرندگان بخریم و...

حاج آقا برمکی برگشت کیفش رو باز کرد و گفت بزار منم یه نمکی به این پولی که شما جمع کردین اضافه کنم تا برکت این کار شما باشه... تو این لحظه دیگه اشک تو چشمانم حلقه زده بود. بعد از کیفش یه چک مسافرتی ۵۰ هزار تومنی در آورد و بهم داد و گفت این هم کمک من به پرندگان٬ برکتی باشه برای پول های که جمع کردین برای پرندگان.

حاج آقا برمکی معلم قران در شهر اردبیل و دوستدار طبیعت

 

بعد از هم دیگه خداحافظی کردیم و اون به راه خودش با دوچرخه ادامه داد و من هم با نگاه خیره رفتن او را نظاره کردم. بعد از اون به راه خود به سمت اراک پرانرژی تر از قبل ادامه دادم.

 

شب روز جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ به شهر قم رسیدم. تصمیم گرفتم از این فرصت پیش امده استفاده کنم و به زیارت حرم مقدس حضرت معصومه (ص) برم. شب رو برای چندساعت تو حرم موندم. و بعد ساعت ۴.۳۰ صبح به سمت اراک با اتوبوس سر راهی راه افتادم. تو اتوبوس خوابم برده بود وقتی که چشمام رو در حال رسیدن به اراک باز کردم دیدن بارش برف در اراک شوکم کرد و بشدت ناراحت شدم.

در مرحله اول رسیدن به اراک به اداره محیط زیست رفتم و ازشون درباره پرندگان پرس و جو کردم که کلا خبر ناراحت کننده بود.

و قضیه بارش برف تو اون روز کلا قضیه پخش گندم رو نا ممکن میکرد. بعد اون قضیه به میدان فراهان رفتم برای پرس و جو  قیمت گندم که اونم قیمت ها چندان رضایت بخش نبود. بعد اون به نانوایی برای خرید فتیر و کیک صبحانه برای صبحانه رفتم و با نانوایی به اسم حسین مرادی آشنا شدم. که اونجا خیلی بهم کمک کرد. و صبحانه که برای خود پخته بود رو با من هم تقسیم کرد. باراش ها همچنان ادامه داشت. منم منتظر دوستم آقای حمیدرضا خشنودی بودم که عصر بعد از اتمام کارش همدیگر رو ملاقت کنیم.....

فردا اون روز که شب رو با آقای خشنودی و خانواده ایشان در منزل ایشان ماندم. به خاطر تعطیلی ادارات به خاطر ولادت حضرت محمد (ص) و خوبی هوا بهترین فرصت برای پخش گندم ها برای پرندگان بود. ولی از آنجایی که اون روز جشنواره آدم برفی تو اراک برگزار میشد. ماشینی که باهامون هماهنگ کرده بود تا بیاد و تو این کار کمکمون کند. زیر قولش زد به خاطر این جشنواره که بعد از چندین تماس تلفنی با چند نفر که ماشین شاسه بلند داشتند که تو این کار برامون کمک کنند. دوباره موفق نشدیم کسی رو گیر بیارم. که تو این گیرو دال خانم آقای خشنودی به داد ما رسید و با پیشنهاد این که چرا از پالایشگاه اراک که آقا حمید رضا اونجا کار میکند کمک نگیریم. که آقای حمید رضا بعد از تماس با پالایشگاه٬ پالایشگاه اراک حاضر شد که تو این کار به ما کمک کنه و با جمع آوری غذای شیفت اون روز که به خاطر تعطیلی زیاد زیاد هم نبود. به ما ملحق شدند. بعدش ما هم با خرید گندم و باسکول کردن اونا٬ که 480 کیلو شد٬ به سمت تالاب راه افتادیم.

در این میان با دوستان محیط زیستی سبزاندیشان ارک آشنا شدیم که اونا هم با ماشین سازمان حفاظت محیط زیست ارک برای پرندگان گندم میبردند٬ با مشخص کردند محدوده ای که گندم میبرند از ما خواستند که ما هم به طرف دیگر تالاب گندم ببریم.

اگه اشتباه نکنم٬ گندم ها را به سمت شرق تالاب بردیم٬ از سمت روستای ده نمک. تا آنجایی که می تونستیم به سمت تالاب با ماشین پالایشگاه رفتیم ولی از آنجایی که همه جا از برف پوشیده شده بود و جاده مشخصی برای جلو رفتن نبود بر روی دوشمان  ۳ گونی گندم٬ نفری یک گونی تا جایی که می تونستیم به فضای بازتر و جلوتر بردیم. بعد از کنار زدن برف ها با برف روب و بیل گندم ها رو اونجا ریختیم. با دو کیشه نایلون پلاستیک غذای مانده که از پالایشگاه اراک دوستامون اورده بودند.

بعد از اون به سمت اراک برگشتیم و منم با بدرقه آقا خشنودی همون روز ساعت ۱۹.۳۰ از اراک به سمت اردبیل راه افتادم. تا به امتحانم روز سه شنبه برسم.

مابقی گندم ها هم که از خرید اون روزمون باقی موند رو آقای خشنودی و دوستاشون قرار شد بین پرندگان پخش کنند. که روز جمعه چهارم بهمن ماه ۱۳۹۲ بین پرندگان در تالاب پخش کرده اند.

ما بقیه پول ها که 690 هزار تومن بود رو هم که دوستان خیّر و داوطلب به حساب من واریز کرده بودند را به حساب گروه محیط زیستی سبز اندیشان اراک که توسط دوستامون تو اراک با هاشون آشنا شدیم. که اون ها هم در حال کمک کردن به پرندگان مهاجر تالاب میقان بودند واریز کردیم تا برای پرندگان گندم خریداری کرده و بین آنها پخش کنند.

گروه زیست محیطی سبزاندایشان اراک که آنها نیر برای پرندگان کمک های مالی جمع آوری میکردند٬ و ما نیز پول های واریزی به حساب مان را به حساب این دوستان زدیم به نام فرشته مرادی به شماره حساب   6104337212027815 که زحمت پخش این گندم ها را هم دوستان عزیزمان در اراک بکشند.

 

اگر از دوستان و داوطلبان کسی قصد کمک به این پرندگان را داشته باشند می توانند واریز به:

شماره حساب برای کمک های نقدی :

 کمک های نقدی خود  را به شماره حساب زیر واریز نمایید :

شماره کارت :  6104337212027815

شماره حساب :

بانک ملت

فرشته مرادی (نماینده موسسه سبز اندیشان اراک)

 

 

کلیه کمک های که برای خرید گندم به پرندگان مهاجر تالاب میقان توسط گروه سرزمین داوطلبان جمع آوری شد:

ارزش مالی کمکهای جمع آوری شده: 1060000 تومان شد.

 که 690 هزار تومان به صورت نقدی واریز شماره حساب من شده بود. و 320 هزار تومان دستی توسط آقا حیمدرضا خشنودی و همکاران پالایشگاهی یشان جمع آوری شده بود. و 50000 هزار تومان که آقا برمکی به صورت نقدی در راه اردبیل به اراک به من داده بود.

گندم های خریداری شده از این مقدار پول جمع آوری شده:

480 کیلوگرم در مرحله اول به قیمت کیلویی 770 تومن و در مرحله دوم که هنوز گزارشش رو از گروه سبزاندیشان اراک دریافت نکردیم. به محض دریافت گزارش خرید از این دوستان اون رو با فاکتور خرید در این بخش خواهیم گذاشت.

فاکتور خرید گندم در مرحله اول (کمک های نقدی (دستی) جمع آوری شده توسط آقای حمید رضا خشنودی و پنجاه هزار تومان کمکی که حاج آقای برمکی کمک کردند:

 

جا دارد اینجا از دوست اراکیمون آقای خشنودی و خانواده محترمش تشکر کنم برای کمکهای که به ما و پرندگان مهاجر تالاب میقان کردند و همکاران ایشان: آقای علی رضا گل محمدی٬ آقای کوهی و ... که در پخش گندم ها ما رو همراهی کردند.

تشکر از دوستانی که در این کار خیر سهیم شدند.

به ترتیب حروف الفبا:

حسین آگوشی

فرناز افشار

یاشار انعامی

حاج آقا برمکی

ابولفضل برزگر

حمیدرضا خوشنودی

پویا زهتاب

داود سلطانی

مرتضی شاکری

صمد آقا و سیما صدیق

محمد عبداللهی

سعید علیزاده

شیوا علیرضایی

مسعود عزتی

کامیل

کوهی

علی رضا گل محمدی

لیدا مسگین و دوستانشان

رضا معمار

حمید موسوی

حمید وی

هانا

و در پایان دوباره از گروه کارمندان و مهندسین پالایشگاه اراک برای یاری که رساندند و تهیه ماشین از پالایشگاه اراک برای حمل گندم ها نهایت تشکر را دارم.

پرینت گردش مالی شماره حسابی که برای کمک به این کار بشردوستانه در نظر گرفته بودیم:

 

فاکتور خرید گندمی که با ۶۹۰ هزار تومان مبلغی که به حساب خانم فرشته مرادی ریخته بودیم توسط دوستان سبز اندیشمان خریداری شده و در تالاب میقان بین پرندگان پخش شد:

بابت تاخیر در ارسال فاکتور در این صفحه از شما دوستان پوزش می طلبیم.

 

تمام کمک های دوستان فقط برای خرید گندم برای این پرندگان خرج شد و نه چیز دیگری.

 

 

عکس های که توسط دوست اراکی مون آقای گل محمدی از غذا رسانی به پرندگان در مرحله دوم و اول گندم دهی به پرندگان گرفته شده است:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سعید علیزاده

 

علت یخ بستن تالاب میقان در سالهای اخیر؟؟

به علت ریخته شدن آب تصفیه خانه ارک به آب تالاب میقان٬ غلظت شوری آب تالاب کم شده و در فصل زمستان در روزهای سرد یخ می بند. و پرندگان مهاجر درنا را که تا نوروز در این تالاب می مانند را با مشکل پیدا کردن غذا و سرمازدگی مواجه میکند.

یکی دیگر از کارهای غیر اصولی که ما انسان ها با دستکاری طبیعت به حیات وحش صدمات جبران ناپذیر می زنیم.

5522 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • admin height=
  admin | امتياز 0
  من که کاری نکردم٬ کمک تک تک دوستان و داوطلبان عزیز بود که ما رو در این کار خیر برای این پرندگان زیبای خداوند موفق و سربلند کرد.

  تشکر دوباره از تک تک دوستانی که ما رو در این کار خیر و عظیم کمک و یاری رسانیدند.

  سعید علیزاده
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سعید عزیز
  دست مریزاد، دعای خیر این مخلوقات کوچک خدا بدرقه راه زندگیت!
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام
  دست گل همه عزیزانی که در جهت نجات این پرندگان , اعم از کمک نقدی , جمع آوری, خرید گندم , پخش ورساندن به این پرندگان درد نکند , انشاا... در طول زندگیتان محتاج کسی نباشید.
 • سعید علیزاده height=
  سعید علیزاده | امتياز 0
  من از شما دوستان بزرگوار نهایت تشکر و سپاسگذاری را دارم که با کمک های مالی خود ما را در این امر خیر و بشر دوستانه یاری کردید. و این پرندگان مهاجر و مهمان کشورمان را میزبانی کردید.
  یک بار دیگر رسم مهمان نوازی ایرانی را ثابت کردید.
  از تک تک همه شما عزیزان تشکر و سپاس فراوان خود را دارم.
  همیشه موفق و سربلند باشید.
  احرتان با خدا


  در چند روز آینده هم انشاا... فاکتور های خرید را برایتان در این بخش خواهم گذاشت. با عکس های بیشتر.
  بعد از تکمیل این گزارش برای تک تک دوستانی که کمک کردند ایمیل خواهم فرستاد٬ برای تشکر و قدردانی دوباره.
  سعید علیزاده
 • farzane afshar height=
  farzane afshar | امتياز 0

   

  ....yorulmiyesiz aga saeed

 • شیوا height=
  شیوا | امتياز 0
  از این همه زحمتی که به دوش کشیدین واقعا از شما کمال تشکر رو داریم. مثل همیشه با گام و دلی سبز کار بزرگی انجام دادین.
  بعنوان عضو کوچکی از گروه، از حاج آقا برمکی کمال تشکر را دارم که با دلی پاک و بزرگ، کمک شایانی کردن.

  اجرتان با خدا
 • farid height=
  farid | امتياز 0
  سعید جان خسته نباشی. واقعا کار بزرگی انجام دادی... یاشا.... :heart:
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: