رابطه موسیقی با سلامت حیوانات

موضوع اصلی : بیشتر بدانیم 22 / فروردین / 1393    
ارسال کننده


 

 

ترجمه: شیوا علیرضایی

موسیقی مناسب میتواند سلامت جسمی و روحی حیوان خانگی رابهبود بخشد.

 تحقیقات نشان میدهد که حیوانات خانگی وانسانها به موسیقی عکس العمل مشابهی نشان میدهند. خلاصه ی مقاله ای که پارسال درLab Animal3 منتشر شد، اثر موسیقی را روی حیوانات در حیطه های فیزیولوژی، رفتاری و آرامش روانی – جسمی مورد بررسی قرار داد.

    طبق نظر محققین:

اطلاعات در مورد مزایای بالقوه موسیقی در حیوانات نشان میدهد که ارائه موسیقی میتواند بعنوان ابزاری برای بهبود رفاه و آسایش روانی وجسمی حیوانات آزمایشگاهی از جمله غنی سازی محیطی، رهایی از استرس واصلاح رفتار استفاده شود.

همانطور که احتمالا حدس میزنید، مطالعات همچنین نشان میدهد که موسیقی آرام میتواند اثر مفید روی حیوانات داشته باشد درحالیکه صدای بلند اثری زیان آور دارد.

اما آن نوع موسیقی که برای افزایش واکنش به درمان مورد استفاده قرار میگیرد، نباید کلاسیک باشد. ریتم های ساده میتوانند با ایجاد تغییرات در ضربان قلب و تنفس، فعالیت مغز و فعال شدن نخاع  تاثیر عمیقی بر سیستم عصبی حیوان داشته باشند. در واقع، تحریک شنوایی ریتمیک و موزون، در بهبود توانایی راه رفتن افراد یکه دچار آسیب مغزی شده اند امری ثابت شده است.

موسیقی همچنین از طریق نفوذ پیچیده روی سیستم عصبی مرکزی وخودکار، قادر به اثر گذاری روی سوخت وساز بدن حیوان بوده و باعث تحرک دستگاه گوارش میشود.

شما هم میتوانید اثر موسیقی آرام را روی حیوان خانگی خود در منزل، در ماشین یا هر جاییکه او را میبرید تجربه کنید. انواع مختلف موسیقی برای سگ و گربه هر دو  در این سایت(انگلیسی) موجود است.

2183 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • Shiva height=
  Shiva | امتياز 0
  خوشالم که مورد پسند واقع شدن. امیدوارم برای همه مفید باشن. ممنونم
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  واقعا خیلی ممنون بابت ترجمه های مفید و با ارزشتون راجب حیوانات٬ واقعا همیشه مطالب جدید و علمی بودند و مثمر ثمر واقع می شوند.

  با سپاس فراوان

  سعید علیزاده
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: