خواندن مغز سگ فقط با تماشای دمش

موضوع اصلی : بیشتر بدانیم 19 / اسفند / 1392    
ارسال کننده


ترجمه

 

خواندن مغز سگ فقط با تماشای دمش

تحقیقات جدید نشان میدهد که سگها با جنباندن دم به یکدیگر پیام می فرستند. طبق مطالعات منتشر شده در شماره اخیر Current Biology (زیست شناسی معاصر) جهت حرکت دم کاملا مهم است. آنچه که برای من و شما تکان دادنی دوستانه به نظر میرسد ، در واقع اطلاعات ارتباطی مهمی برای سگهاست.

آنطور که معلوم است، هنگامی که سگ احساس استرس و پریشانی میکند، حرکات دم آنها متمایل به چپ است. دلیل این امر اینست که طبق مطالعات سرپرست تحقیقات، جورج  والورتیگارا، از دانشگاه ترنتو در ایتالیا، حرکات دم بازتاب چیزی است که در مغز سگ رخ میدهد. عملکرد سمت چپ مغز باعث متمایل شدن حرکات دم به سمت راست میشود، و فعال شدن سمت راست مغز منجر به جنباندن دم به سمت چپ میشود.

جنبش دم به سمت راست نشانه  گشوده بودن، حرکت به سمت چپ نشانه محتاط بودن و احتیاط است.

در مطالعات اخیر، والورتیگارا و تیم مطالعاتی او ثابت کردند که وقتی سگها با چیزی خوشایند روبرو میشوند(مثلا با صاحبشان) ،  دم خود را به سمت راست متمایل میکنند. اما موقعی که چیزی تهدیدکننده و ترسناک می بینند، برای مثال سگ غریبه ای که رفتارهایی حاکی از برتری و غالب بودن را به نمایش میگذارد، حرکات دم آنها بیشتر به چپ متمایل میشود. نتایج این مطالعات این سوال را برانگیخت که آیا سگها به حرکات دم سگی دیگرتوجه میکنند و از این اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد دوست یا دشمن بودن سگی که  دمش را می جنباند، استفاده میکنند؟

به این منظور، والورتیگارا و تیم تحقیقاتی اواز فیلم های ویدئویی یک سگ یا نیمرخ انیمیشن سگی که دمش را اغلب به یک سمت یا دیگری تکان میداد، یا اصلا نمی جنباند، استفاده کردند. تنها چیزی که در این فیلمها متحرک بود، دم بود.

این فیلم ویدئویی به چهل و سه سگ ، از جمله نژادهای مختلط ، راتویلر، بیگل، بوکسر ، بوردر کلی، شپرد آلمانی، که به مانیتور ضربان قلب مجهزشده بودند، نمایش داده شد. وقتی سگ نمایش داده شده درفیلم دمش را به سمت چپ تکان داد، که نشانه واکنش منفی بود، ضربان قلب سگهای مورد مطالعه تند تر از زمانی شد که سگ فیلم دمش را به راست  جنبانید یا اصلا تکان  نداد. همچنین واکنش سگها درجه بالایی از استرس را نشان داد.

فعالیت سمت چپ مغز در سگها که نتیجه آن جنبش دم به سمت راست است،  به معنی واکنش و پاسخ مثبت آنهاست که سگ دیگری را به نزدیک شدن دعوت میکنند. عملکرد سمت راست مغز نشانگر برداشت منفی است.

 

نتیجه مطالعه این است که سگها حرکات دم سگهای دیگر را میخوانند و تعبیر میکنند.

مطالعه چنین نتیجه داد که سگهایی که حرکات دم سگ دیگری را متمایل به چپ می بینند، اضطراب و افزایش ضربان قلب را تجربه میکنند، درحالیکه سگهایی که می بینند سگ مقابل دمش را به راست تکان میدهد، آرام و راحت هستند.

محققان باور ندارند که سگها بطورعمد با دم خود علامت بفرستند، بلکه جنبش دم نتیجه ای از عملکرد داخلی مغز سگ است. رفتاری که سگ بصورت جنباندن دم  از خود نشان میدهد، نتایجی از عملکرد قسمتهای مختلف مغز سگ است که بوسیله احساسات  مختلف تحریک و فعال  شده است.

والورتیگارا بیان میکند: "این نتایج نشان میدهد که سگها دارای عدم تقارن ادراکی و دریافتی هستند. بنابراین برای مثال، اگر شما قصد دیدن سگی را دارید، اگر دامپزشک هستید، با کنترل شرایط محیط و رفتار خود، انتخاب میکنید که با تحریک مغز چپ او رفتار دوستا نه تری از سگ بیرون بکشید یا برعکس، سمت راست مغز سگ را تحریک کرده ، رفتار تهاجمی سگ را بیرون بکشید. "

 

تاریخ انتشار مطلب ۲۱ دی ۱۳۹۲

1764 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: