چگونه کوسه ها به پیش بینی طوفان ها کمک می کنند

موضوع اصلی : بیشتر بدانیم 12 / خرداد / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

دانشمندان در یک پروژه قابل توجه جدید برای استفاده از کوسه و شکارچیان بزرگ دریایی به عنوان سنسورهای بیولوژیکی امیدوارند که آنها بتوانند ما را در پیش بینی شکل گیری و جریان هایطوفان های به طور بالقوه خطرناک کمک کنند. 

محققان دانشگاه میامی در مجموع 750 جانوران دریایی در ده سال گذشته سنسور گذاری کرده اند٬ که همه این سنسورگذاری ها برای پیگیری میزان دما و شوری آب دریاها در اعماق مختلف هست. در اوایل سال جاری٬ محققان متوجه چیز خاصی در مورد داده های دریافتی از این سنسورها گشتند٬ این جانوران دریایی علامت گذاری شده متمایل به سمت آب های شده اند که حدود 79 درجه فارنهایت یا بالاتر بوده، که این دمایی هست که در آن طوفان ها شکل می گیرند.

قدرت طوفان تا حد زیادی به مقدار گرمای آب در دسترسی آن بستگی دارد. به طور بسیار ساده، حرارت آب با طوفان رابطه مستقیم دارد٬ آب گرمتر٬ طوفان قوی تر.

موجودات دریایی سنسور گذاری شده، با جذب شدن به این آبها ، می توانند به دانشمندان کمک کند تا به دریافت یک صورت کلی از درجه حرارت دریا در فصل طوفان کمک کنند، به ویژه به این دلیل که حیوانات علامت گذاری شده ( دانشمندان در حال حاضر نظارت بر حدود 50 کوسه ، ماهی تن، ماهی بزرگ وباریک مدیترانه و  billfish) همه از نوع شیرجه رونده هستند. این بدان معنی است که زمانی که اطلاعات این سنسورها از طریق ماهواره ها از طریق تیم دانشمندان دریافت شد٬ یک " تصویر عمودی" از درجه حرارت دریا خواهد داد.

با این تصویر عمودی، دانشمندان می توانند بر روی کلیت این مطلب کار کنند. این به عنوان گرمای ذخیره ای اقیانوس یا همانOHC معروف است، یکی از واحدهای مورد استفاده به منظور برآورد قدرت و شدت طوفان شناخته شده است. اطلاعات دقیق تر و بیشتر مساوی برآورد بهتر می باشد. با توجه به اینکه حیوانات دریایی در خط مقدم اند، داده های که آنها می تواند جمع آوری کنند بسیار با ارزش است٬ مخصوصا از آنجایی که تفاوت در چند درجه می تواند به پیش بینی تفاوت بین یک طوفان استوایی و طوفان بسیار خطرناک را کرد.

وسعت منطقه ای که این موجودات دریایی می تواند پوشش دهند نیز ممکن است به دانشمندان کمک کند. زیست شناس دریایی Jerald Ault می گوید: "ما ماهی داریم که مسیر وراکروز، مکزیک ، به دهانه رودخانه می سی سی پی در 30 روز طی می کند. که این مسیر را به صورت رفت و برگشت همواره طی می کنند که شما می توانید ده ها میلیون اطلاعات از ثبت داده های آنها دریافت کنید.

دانشمندان بر این باورند در صورتی که تعداد این سنسورها را افزایشدهند، آنها به طور بالقوه می تواند میلیون ها داده از نقاط مختلف در اقیانوس ها دریافت کنند که با ظرفیت این داده های و سیستمی که بر این داده ها نظارت خواهد کرد می توان بروز طوفان و مسیر آن را که تاکنون قابل پیش بینی نبوده است را پیش بینی کرد.

 

برچسب ها: پیش بینی طوفان - رابطه پیش بینی طوفان و کوسه ها

انتهای خبر/ سرزمین داوطلبان

1602 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • Shiva height=
    Shiva | امتياز 1
    خیلی جالب بود. ممنون
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: