بازديد 2397

نماد رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل (آرمادیلو)

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
19 / تیر / 1393    

آرمادیلو که برخی به فارسی آن را زره‌نواری می‌گویند، نوعی گورکن بومی آمریکای جنوبی است که شیوه دفاعی منحصربه‌فرد خود را مدیون پوشش بیرونی زره‌مانندش است.


بازديد 2767

سمندر افسانه ای ایران

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
15 / خرداد / 1393    

افسانه های کهن ایرانی سمندر را زاده آتش می دانند که نامش ترکیبی از ۲ کلمه سام (آتش) و اندر (درمیان) است. سمندرها در فصل زمستان برای فرار از سرما وارد شکاف درختان می شوند. در قدیم که انسان ها چوب ها را به عنوان سوخت آتش می زدند ناگهان سمندر از آن به بیرون می جهید به همین دلیل، قدیمی های ایران سمندرها را موجوداتی زاده آتش می دانستند و آن را نماد پاکی، شجاعت، ایمان پایدار و انسان راست کردار می دانستند.


بازديد 2304

یوزپلنگ ایرانی

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
20 / اسفند / 1392    

یوزپلنگ آسیایی که همکنون با نام یوز ایرانی شناخته میشود. با نام علمی آسینونیکس جوباتس وناتیسوس یکی از گونه های در خطر انقراض که فقط در ایران یافت میشود. کل جمعیت تخمینی از این گونه بین ۷۰ تا ۱۰۰ عدد است. جمعیت آنها بین ده  زیستگاه حفاظت شده مختلف تقسیم شده است. این زیستگاه ها در منطقه ای از کویر در شرق ایران واقع شده است.
دولت ایران یوزپلنگ را یک میراث فرهنگی و طبیعی متعلق به خود میداند و تبدیل یک نماد در فعالیتهای حفاظت از محیط زیست شده است. و در جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل تیم ملی فوتبال ایران با عنوان یوزهای آسیایی پا به میدان مسابقات خواهند نهاد.


بازديد 3830

کرگدن سیاه و سفید

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

تفاوت های بین کرگدن سیاه و سفید با مقایسه آنها بر روی تصویر؟

آیا هردوی آنها خاکستری نیستند؟؟
اجازه ندهید به نام این دو کرگدن که شما را فریب بدهد٬ کرگدن ها به رنگ خاکستری هستند٬ نه سیاه و سفید هستند چنانچه اسم آنها این را پیشنهاد میکند. هر دو آنها در کشورهای جنوب صحرای آفریقا پیدا شده اند و خیلی به همدیگر شبیه هستند ولی تفاوت اصلی آنها در شکل و ظاهر دهان آنها هست.
کرگدن سیاه دارای دهانی با لبه بسط داده شده تیز که برای چیدن میوه جات از شاخ های درختان و جمع آوری و خوردن برگ ها از شاخه های کوچک است؛ کرگدن سفید دارای دهان صاف٬ با لبه های عریض مخصوص  چریدنو تغذیه کردن ازعلوفه جات را دارد.


بازديد 2109

گوریل رودخانه

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

گوریل رودخانه ای در حال حاضر متاسفانه یکی دیگر از حیواناتی است که شدیدا در خطر انقراض قرار دارند. تنها 200 ٬ 300 تا از این گونه حیوان در طبیعت باقی مانده است.
دانشمندان به طور کامل مطالعه پخش و فراوانی گوریل رودخانه تا دهه گذشته را  نتوانسته اند بوده انجام دهند. از آنجایی که گوریل ها محتاتانه با انسان ها برخورد می کنند و ساکن سرزمین های ناهموار هستند، دانشمندان نتوانسته اند تعداد بسیاری از این گوریل را به طور مستقیم شمارش کنند.


بازديد 2607

پلنگ آمور (پلنگ منچوری)

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

پلنگ آمور در حال حاضر متاسفانه یکی از حیواناتی است که شدیدا در خطر انقراض قرار دارند.مردم معمولاً فکر میکنن که گربه های وحشی در دشت های آفریقا زندگی میکنن، اما در شرق روسیه یک گونه فرعی در حال زندگی در جنگل های معتدل هستن که از گونه های شمالی به شمار میاید.
مانند دیگر پلنگ های گربه وحشی، پلنگ آمور(پلنگ منچوری) می تواند با سرعت 37 مایل در ساعت یعنی ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود. گزارش شده است این حیوان به طور باور نکردنی حدود 19 فوت یعنی حدود ۶ متر به طور افقی و 10 فوت یعنی ۳ متر به طور عمودی پرش میکند. پلنگ آمور حیوانی منزوی است .


بازديد 2671

ببر سوماترایی

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

امروزه آخرین ببرهای اندونزیایی – که درحال حاضر کمتر از 400 تن هستند- در قطعه های باقیمانده از جنگلهای جزیره ی سوماترا جهت بقا نگهداری میشوند. افزایش سرعت جنگل زدایی و شکار غیر قانونی رایج  به این معنی است که این مخلوق اصیل و باشکوه در نهایت میتواند به سرنوشت بستگان منقرض شده اش جاوان و بالین ها  دچار شود. 


بازديد 2801

خرس آفتاب

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

خرسهای آفتاب بدلیل طرح هلال شکل روی سینه شان که بنا به گفته ی افسانه ها نشان دهنده ی خورشید در حال طلوع است، به این نام نامیده میشوند. خرس آفتاب دور از دسترس، کوچکترین عضو خانواده ی خرسها، در جنگلهای انبوه دشت جنوب شرقی آسیا در انزوا زندگی میکند. خرسهای آفتاب که خرسهای آفتاب مالایایی نیز نامیده میشوند، ازجنوب چین تا شرق هند و تا انتهای جنوب اندونزی یافت میشوند، نامشان را از طرح هلال شکل طلایی رنگ یا طرح سفید روی سینه شان میگیرند که به گفته ی افسانه ها نشانگر آفتاب در حال طلوع است. آنها بدن عضلانی قوی، گوشهای کوچک، و پوزه ای کوتاه دارند که اسم مستعار "خرس سگ" را برای آنها به ارمغان آورده است.


بازديد 2574

لاک پشت منقار دار (لاک پشت پوزه عقابی)

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

ترجمه

در معرض بحرانی خطر انقراض
لاک پشت منقاردار که بخاطر لاک رنگی خود بعنوان زیباترین لاک پشت دریایی مورد  توجه افراد بسیاری قرار گرفته است، در آبهای مناطق گرمسیری سراسر دنیا یافت میشود.
تنها چند سال پیش بود که اغلب محققان فکر کردند لاک پشت منقاردار در شرق اقیانوس آرام بکلی از بین رفته است. اما یافته های جدید دوباره آنها را در شرق اقیانوس کشف کرد.
جمعیت لاک پشت منقاردار طی  صد سال گذشته بیش از هشتاد درصد در سطح جها نی کاهش داشته است.


بازديد 2404

سگ وحشی آفریقایی

موضوع اصلی : حیوانات در حال انقراض
9 / اسفند / 1392    

بزرگترین جمعیت سگ وحشی آفریقایی در جنوب آفریقا و جنوب شرق آفریقا ( به ویژه تانزانیا و شمال موزامبیک ) باقی مانده اند.


آنها سگ شکاری کیپ و همچنین سگ رنگ آمیزی شده نامیده می شوند، به طور معمول در دشت های باز و جنگل های پراکنده از جنوب صحرای آفریقا یافت می شوند. به خاطر شکار و از دست دادن زیستگاه٬ کمتر از 5000 سگ های وحشی در آفریقا باقی مانده است. با توجه به سابقه تاریخی نزدیک به 90 ٪ این سگ های در آفریقا کاهش یافته است..

آنها می تواند تا 10 سال زندگی کنند و بز کوهی ، گورخر ، آهو و ... را شكار ميكنند.